fb pixel
logo F1online.sk

Mercedes si o rok výrazne polepší, myslí si Stella

Lewis Hamilton
© LAT Images/Mercedes
Tomáš Masár
Tomáš Masár4. 10. 2023

McLaren je momentálne čo do predvádzanej výkonnosti na trati druhým najsilnejším celkom na štartovom poli – hneď za Red Bullom. Tím z Wokingu sa navyše neustále zlepšuje a ak všetko pôjde ako má, v nasledujúcom ročníku by mal patriť medzi užšiu špičku už od jeho počiatku. Podľa Andrea Stellu však tradičná britská stajňa nebude zďaleka jedinou, pred ktorou sa bude musieť mať zoskupenie z Milton Keynes na pozore. Talian predpovedá veľkolepý návrat Mercedesu, a to so všetkým, čo k tomu patrí.

Historicky druhý najúspešnejší tím vstúpil do sezóny zlou nohou. Po sérii vylepšení však „papájové“ monoposty zrazu lietajú na trati a nebyť dominantného Red Bullu, snáď by si už na konto pripísali aj zopár víťazstiev.

Napriek súčasnej forme McLarenu sa lodivod tímu Andrea Stella nazdáva, že najväčším vyzývateľom Maxa Verstappena nemusí byť o rok nevyhnutne Lando Norris s Oscarom Piastrim, ale Mercedes, ktorému predpovedá zmŕtvychvstanie.

„Momentálne sme povzbudení vývojom, ktorý vidíme na budúcoročnom aute,“ vyslovil sa Andrea Stella. „Zároveň si však myslím, že je to rovnaké aj v prípade ostatných, pretože práve teraz sa začína prichádzať niektorým veciam v padoku na kĺb. Nevieme, či je náš vývoj rýchlejší ako vývoj ostatných tímov – a predovšetkým nevieme, či vyvíjame rýchlejšie ako Red Bull.“

„Taktiež netreba zabúdať na Mercedes. Domnievam sa, že si uvedomili, na čom musia popracovať. Myslím si, že si o rok dosť výrazne polepšia.“ Hoci McLaren v priebehu sezóny priniesol niekoľko signifikantných vylepšení, prešli mesiace, kým ich nasadil a stal sa opäť konkurencieschopným.

Stella vysvetľuje, prečo sa celý proces nemohol urýchliť. „Ak by ste sa vo vývoji uponáhľali a veci zbytočne urýchľovali, časom by ste zistili, že prinášané vylepšenia na trati nefungujú, pretože ste neboli dostatočne metodický – takto my totiž fungujeme.“

„Keď sa spätne poobhliadneme za sezónou, nazdávam sa, že sme na tom mierne lepšie, než sme očakávali aj v tých najoptimistickejších predpovediach, že budeme,“ doplnil s hrdosťou v hlase Stella.

Súvisiace články