fb pixel
logo F1online.sk

Russell: Lando je v Suzuke jedným z favoritov. Všetky otázniky visia nad Red Bullom

George Russell
© Twitter/Mercedes
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík21. 9. 2023

George Russell na Veľkej cene Singapuru dokonalo predviedol, čo znamená „from hero to zero“. Britský pretekár bol v istej chvíli hlavným ašpirantom na víťazstvo, ale keď sa priblížil k Landovi Norrisovi, zostal zaseknutý v DRS vláčiku za Carlosom Sainzom a v poslednom kole pre stratu koncentrácie „zapichol“ svoj Mercedes do bariéry.

Bola to pre Russella a Mercedes unikátna príležitosť, ktorá sa už možno v tomto roku nezopakuje. Do Suzuky prichádzame šípiac výrazné zlepšenie formy Red Bullu a pokiaľ ide o charakteristiky tohto okruhu, tak tie favorizujú ďalších súperov Mercedesu.

Spomeňte si napríklad na preteky v Silverstone, keď Lewis Hamilton nemal nárok v súboji s Landom Norrisom. Sedemnásobný šampión po pretekoch vyzdvihol jazdu McLarenu v superrýchlej sekcii Maggotts – Becketts – Chapel. Niečo podobné nás čaká aj tu a zrejme preto zaradil ďalší jazdec Mercedesu, George Russell, McLaren medzi kandidátov na víťazstvo.

„Myslím si, že v nedeľu máme rozhodne dobrú šancu. Ferrari však bude opäť veľmi rýchle v kvalifikácii,“ povedal rodák z King’s Lynn v Suzuke. „Lando je potenciálne jedným z favoritov tohto víkendu vďaka obrovskej rýchlosti McLarenu vo vysokorýchlostných sekciách. Všetky otázniky však visia nad Red Bullom.“

Russell sa už naplno sústredí na Veľkú cenu Japonska, aj keď musel odpovedať na veľa otázok súvisiacich s jeho výbuchom v poslednom kole minulotýždňových pretekov. Podľa vlastných slov však hodil Singapur za hlavu a je pripravený na ďalší víkend.

„Nie je to prvýkrát, čo v kariére čelím takej náročnej situácii,“ povedal Russell. „Myslím si, že každý si zažije svoje vzostupy a pády. Som veľmi vďačný, že sa mi v minulosti podarilo odraziť a zabudnúť na nepríjemné situácie, čo mi pomáha sa s tým lepšie vyrovnať.“

„Nejakých 24 až 36 hodín vám trvá, kým sa z toho dostanete, ale vždy si z podobných okamihov musíte odniesť aj pozitíva,“ dodal.

Keď sa pilot dostane až do Formuly 1 – a Russell tu pôsobí už piatu sezónu –, tak si rozhodne musíte prejsť nejedným náročným obdobím. „Všetky tieto chyby mali svoj dôvod, ktorým je snaha dostať sa až na limit. V týchto prípadoch ho prekročíte, pretože sa z toho snažíte vyžmýkať viac, ako je vôbec možné,“ povedal Russell.

„Keď sa pozriete na moju juniorskú kariéru a vybojované tituly – v F4, GP3 a F2 – tak som vždy patril k jazdcom, ktorí sa snažili zbierať výsledky. Niekedy musíte premýšľať dlhodobo, vzdať sa jednej pozície a radšej konzistentne zbierať body. Táto mentalita sa mi vyplatila aj v minulom roku, keď som sa snažil pravidelne zbierať výsledky.“

„V tomto roku je to však určite viac o riskovaní. Videli ste, že v Singapure alebo v Zandvoorte to nevyšlo, ale to je dôvod, prečo na seba tlačím stále viac a viac. Stojíte proti najlepším jazdcom na svete a skúšate sami seba,“ dodal Russell.

Súvisiace články