Windsor: Verstappen v Monze ukázal, že je vyzretejší ako Pérez
Po štarte z piateho miesta preťal Sergio Pérez na Veľkej cene Talianska šachovnicovú vlajku ako druhý v poradí, čím si vyslúžil pochvalu od vedenia stajne a zároveň mierne pookrial. Checovi však preštrikovanie sa cez jazdcov Ferrari a obzvlášť Georgea Russella trvalo omnoho dlhšie než tímovému kolegovi Maxovi Verstappenovi, a to podľa Petera Windsora najmä preto, že na rozdiel od rodáka z Guadalajary, sa dvojnásobný majster sveta spoliehal pri predbiehacích manévroch najmä na svoj um.
Napriek tomu, že obvykle by sme Maxa Verstappena videli po štarte z druhej priečky krúžiť na čele pelotónu jazdcov už po troch či štyroch kolách, tentokrát to trvalo úradujúcemu šampiónovi o čosi dlhšie. I tak však bol pri predbiehaní efektívnejší než Sergio Pérez, ktorý sa s dominantným monopostom prepracoval na druhé miesto až v neskorej fáze pretekov.
Zatiaľ čo Pérez sa v snahe dostať sa cez svojich súperov spoliehal predovšetkým na prvú šikanu, Verstappen si na Sainza vyšliapol v Curva Grande, kde mal podľa niekdajšieho manažéra Williamsu Petera Windsora omnoho väčšiu šancu na úspešné uskutočnenie predbiehacého manévraa zároveň tým vraj ukázal, že hoc je Mexičan od Holanďana takmer o dekádu starší, po pretekárskej stránke je vyzretejší Max.
„Myslím si, že Max si [na rozdiel od Péreza] veľmi skoro uvedomil, že hoci bol do jednej sekundy za Carlosom Sainzom, predbehnúť ho na rovinke bude aj za využitia systému DRS veľmi zložité,“ uviedol Windsor na svojom YouTube kanáli. „Jediné čo mohol urobiť, bolo sa na Sainza pred brzdnou zónou nalepiť, no keďže si Carlos zakaždým držal vnútornú stopu, pokúsiť sa predbehnúť ho z vonkajšku by bolo vždy nesmierne riskantné.“
„Aby ho dokázal predbehnúť [na konci cieľovej rovinky, pozn. red.], musel by sa naňho nalepiť o čosi skôr, lenže na to nemal dostatočnú maximálku, čo bolo vskutku zaujímavé. Domnievam sa, že práve z tohto dôvodu viedol Carlos Sainz počas prvých štrnástich kôl Veľkú cenu Talianska.“
„Tým, čo urobil [že na Sainza zaútočil v Curva Grande, pozn. red.], Max ukázal, že je nesmierne zrelý. Spôsob, akým premýšľa počas pretekov, je úplne odlišný od uvažovania Sergia Péreza. Uvedomil si totiž, že v Monze je ideálne predbiehať v druhej šikane, samozrejme za predpokladu, že sa vám podarí výjazd po vonkajšku z prvej šikany a prejazd cez Curva Grande smerom k druhej šikane.“
„Ak by bol po výjazde z prvej šikany na vnútornej stope a viac-menej po boku Carlosa, tak [Sainz] by mal následne pri brzdení viac gripu a teda výhodu, vďaka čomu by bol pri nájazde do druhej šikany na čele. Nebola to oblasť, kde bol k dispozícii systém DRS, išlo len o miesto, kde bolo logické pokúsiť sa predbehnúť súpera. Maxovou hlavnou nádejou bolo samozrejme hlavne to, že Carlos urobí nejakú chybu – napríklad, že bude široký v nájazde do prvej zákruty alebo sa do nej možno dokonca vôbec nevojde.“
„Max preto dve alebo tri kolá za sebou brzdil do prvej šikany veľmi neskoro – tak neskoro, ako sa len dalo – vyčkával hneď za Carlosom a vchádzal do prvej šikany niekedy naľavo od neho, niekedy bok po boku, a to až do momentu, kým Carlos neprebrzdil.“
„Bol to asi jeho jediné prebrzdenie v celých pretekoch. Carlos si po tomto brzdení šikanu neskrátil, ale priam predpisovo sa vrátil na ideálnu stopu, následkom čoho bol v zákrute dva o niečo pomalší. Max bol následne vďake lepšej akcelerácii ho schopný v Curva Grande zľava obehnúť a v nájazde do druhej šikany tak bol na vnútornej strane,“ uzavrel Windsor.