Aktuálna dominancia Mercedesu Hornerovi pripomína rok 2014 | Magazín F1 - F1online.sk

Aktuálna dominancia Mercedesu Hornerovi pripomína rok 2014

Christian Horner
zdroj: Red Bull Content Pool

Nestáva sa často, aby po šiestich rokoch viac-menej stabilných pravidiel v oblasti pohonnej jednotky zrazu jeden výrobca našiel toľko koní k dobru, koľko ich má dnes Mercedes. Inžinieri z Veľkej Británie okrem toho postavili aj výborné šasi, a tak je dominancia na svete. Christian Horner má pred očami rok 2014.

Aj počas sezóny 2014 podával Mercedes suverénne výkony. Vtedy ťažil predovšetkým z nových pravidiel a začiatku novej éry vo Formule 1. V sezónach 2014, 2015 a 2016 zvíťazil vo všetkých pretekoch s výnimkou ôsmich.

Nasledovalo vyrovnanejšie obdobie, hlavne Ferrari začalo dýchať na chrbát súperom z Brackley a Brixworthu. Po zimnej prestávke pred sezónou 2020 však nastal zlom. Podľa Hornera je aktuálna výhoda Mercedesu porovnateľná s rokom 2014.

“Počas ich prvého roka boli nesmierne dominantní. Ale neukázali tak celkom všetko, pretože mali takú obrovskú výkonnostnú výhodu,” zamyslel sa na piatkovej tlačovke šéfov tímov Christian Horner. Aj z tohto dôvodu v Taliansku na zákaze kvalifikačných režimov nestratili toľko, koľko sa čakalo.

Šéf Red Bullu vie, že Mercedes má navrch aj v iných oblastiach a nie je to len o motore. “Myslím si, že majú veľmi, veľmi silnú pohonnú jednotku aj šasi. Ale ukázalo sa, že je možné ich poraziť — ukázalo sa to v Silverstone. Na to sa musíme koncentrovať; zapracovať na našich silných stránkach a z auta toho dostať viac, aby sme s nimi mohli bojovať konzistentne.”

Red Bull si v Monze mohol pripísať druhé víťazstvo v sezóne a opäť sa trochu priblížiť nedostihnuteľným Mercedesom. Piloti červených býkov však zaváhali a nevyužili príležitosť, ktorá sa naskytne len párkrát do roka. Namiesto toho sa tešil Pierre Gasly.

“Auto nebolo nijak extra spokojné s konfiguráciou na veľmi nízky prítlak,” vysvetľuje Horner. “Kvalifikovali sme sa na piatom mieste, a tak sme stále cítili, že s Maxom by sme mali v pretekoch šancu. Alex skončil deviaty.”

V pretekoch to dopadlo ešte biednejšie ako v sobotu. “Nebolo to zrovna najlepšie prvé kolo. Prišli sme o veľa výkonu, pretože sa auto prehrialo. A podobne to dopadlo na druhom štarte. Potom sme, žiaľ, vypadli. Bol to deň, keď Mercedes konečne nedominoval a my sme to nedokázali zužitkovať. Bolo to frustrujúce.”

“Na podujatí, na ktorom sme to nedokázali, bolo fantastické vidieť, že to víťazstvo získala AlphaTauri, Franz (Tost) a Pierre. Ale my máme pocit, že sme v Monze premrhali svoju príležitosť,” zhrnul svoje myšlienky Christian Horner.

Možno vás zaujme

Komentáre