Podľa Ricciarda hovoril monopost McLarenu „Landovým jazykom“. Norris však oponuje | Magazín F1 - F1online.sk

Podľa Ricciarda hovoril monopost McLarenu „Landovým jazykom“. Norris však oponuje

fotka k článku undefined
zdroj: Motorsport Images/McLaren

Čo sa vlastne Danielovi Ricciardovi stalo v McLarene? Vysvetliť to nie je jednoduché a pochopiť to dokáže zrejme len profesionálny pretekár. Platí, že z noci na deň nezabudnete jazdiť, takže Austrálčan mal zjavne iný problém. Nedá sa však povedať, že by sa to Danielovi niekedy podarilo vysvetliť, pretože neraz narážal na dosť protikladné stanovisko tímového kolegu Landa Norrisa.

Britský pretekár v minulosti vyslovil niekoľko slov, ktoré Ricciardovi veľmi nepomohli. Povedal napríklad, že Austrálčana neľutuje. „Neviem však súcitiť s niekým, kto z akéhokoľvek dôvodu nedokáže riadiť auto tak rýchlo ako ja,“ prehlásil pred rokom. Neskôr dodal, že mu McLaren taktiež nesedel a musel sa prispôsobiť, čo sa mu (na rozdiel od Ricciarda) aj podarilo.

Austrálčanovi sa však podarilo vrátiť. Po veľmi nevydarenom pôsobení vo Wokingu je späť vo Formule 1 vďaka Red Bullu. Musíme férovo uznať, že Ricciardo si svoje miesto poctivo vybojoval, aj keď mu museli pomôcť aj nevýrazné výkony Nycka de Vriesa.

Austrálčana v posledných týždňoch priam obliehali médiá. Christian Horner a Helmut Marko potvrdili, že sa vrátil „starý Daniel“, po jazdeckej aj emočnej stránke. Ricciardo pritom v AlphaTauri vyvolal vlnu nadšenia a je pre strádajúci tím veľkou vzpruhou. Náladu a prístup v Milton Keynes aj vo Faenze si po svojom návrate nevedel vynachváliť.

„McLaren z nejakého dôvodu za normálnych okolností nehovoril mojím jazykom,“ prehlásil Ricciardo. „Určite hovoril Landovým jazykom. On vedel, ako z tej veci dostať maximum. Ja som sa však cítil, akoby som uviazol na mŕtvom bode a bolo naozaj ťažké sa z toho dostať.“

„Zrejme preto pre mňa bolo trochu voľna a nový začiatok s novým tímom tou najlepšou voľbou. Jediné, o čo môžem žiadať, je progres. Dôležité tiež bude byť otvorený a opäť sa začať učiť,“ dodal Ricciardo.

Táto zrelá a úprimná odpoveď však nekorešponduje so slovami jeho bývalého tímového kolegu. Aj keď Daniel svojimi slovami v podstate pochválil Landa Norrisa, ten už vlani tvrdil, že mal problém zvládnuť svoj McLaren a musel mu prispôsobiť svoj jazdecký štýl. Dokonca ani dnes, keď inžinieri auto výrazne vylepšili a z MCL60 sa stal pódiový monopost, nestratil vraj niektoré charakteristiky, ktoré Norrisa hnevajú.

„Auto sa ani zďaleka neovláda tak, ako by sa mi páčilo. Ak by ste sa ma opýtali, čo potrebujem od dokonalého monopostu, tak podľa mňa sme od odpovede ešte naozaj ďaleko,“ prehlásil Norris.

„Je dobré, že sa to trochu posunulo správnym smerom. Chcem byť schopný zatlačiť na auto a myslím si, že to posilnilo moju sebadôveru.“

„Disponovali sme veľmi nekonzistentným autom a ani minulý rok som nevedel, čo od neho očakávať. Dokonca aj keď som občas v priebehu minulej sezóny vyzeral dobre a sebavedomo, veľakrát som ani sám nevedel, ako ho riadiť. Prišiel som do garáže a inžinieri sa ma nechápavo pýtali, čo sa deje. Z kola na kolo sa to mení a ja netuším, ako to zlepšiť,“ hovorí Norris.

„Teraz mám pocit, že sme našli trochu jasnejší smer, ktorým sa musím uberať a pracovať na ňom. Môžem sa pri jazde sústrediť na jednoduchšie veci a dosť to posilnilo moju sebadôveru. Nie na takú úroveň, ako by som chcel, ale stačí to, aby som mohol jazdiť podľa seba a cítil sa sebaisto, čo je veľký rozdiel. Čím viac musím premýšľať, tým horšie sa mi jazdí, ale teraz už musím premýšľať menej,“ dodal Lando.