Problémom Alpinu nie sú ľudia, ale zdroje, tvrdí Budkowski | Magazín F1 - F1online.sk

Problémom Alpinu nie sú ľudia, ale zdroje, tvrdí Budkowski

fotka k článku undefined
zdroj: Alpine

Tím Alpine zaplnil pred štartom letnej prestávky titulky novín. Francúzsky celok vstúpil po asi dvoch rokoch do ďalšej obrovskej prestavby. Vinou neuspokojivých výsledkov čakajú stajňu z Enstone pravdepodobne roky ešte horších umiestnení. Problémov má Alpine habadej, ale podľa bývalého šéfa tímu Marcina Budkowského sa najzásadnejší nedostatok nevyriešil.

Párkrát to z úst niektorých predstaviteľov stajne zaznelo, ale nikdy nie príliš nahlas. Alpine skrátka nedosahuje veľkosť Mercedesu, Ferrari či Red Bullu. Aj keď hovoríme o továrenskom tíme, jeho technické oddelenie potrebovalo posilniť, čo si uvedomoval aj Otmar Szafnauer.

Rumunskému rodákovi sa podarilo vyriešiť niektoré slabiny stajne, napríklad podpísal kúpu nového simulátora, ale v Enstone potrebovali investovať milióny do nových testovacích zariadení pre prevodovky, rozšírenia aerodynamického oddelenia a doplnenia asi 80 nových zamestnancov.

Do akej miery by sa Szafnauerovi podarilo aspoň priblížiť Alpine po technickej stránke k Mercedesu či Red Bullu, sa už nikdy nedozvieme, ale faktom zostáva, že stajňa nemá zdroje a Renault ich nemieni doplniť. Šéf tímu má skrátka za úlohu zvíťaziť, aj keď jeho rozpočet a zdroje sú zhruba o tretinu menšie než v prípade Red Bullu.

Po ďalších manažérskych zmenách sa na Renault zosypala vlna kritiky. Najhlasnejšia zaznela z úst legendy tejto značky Alaina Prosta, ktorý tu pôsobil ako jazdec, aj ako manažér. Jeho kolegom bol svojho času aj bývalý technický riaditeľ a neskôr šéf celého tímu Marcin Budkowski.

„Vo všeobecnosti to vnímam veľmi podobne ako Alain,“ povedal poľský inžinier pre Viaplay Sport Polska. „Krátko som s ním hovoril, keď Alpine oznámil tieto zmeny.“

„Ak mám byť úprimný, tak aj ja som smutný, pretože tento tím je blízky môjmu srdcu a strávil som tam mnoho rokov. Poznám tam veľa ľudí a stále som s nimi v kontakte. Zaslúžia si niečo lepšie – nielen lepšie výsledky, ale aj lepšie vedenie,“ povedal Budkowski, ktorý je ako bývalý boss stajne viac ako spôsobilý objasniť, v čom spočívajú skutočné problémy stajne z Enstone.

„Problémom projektu Renaultu vo Formule 1 boli vždy veľmi vysoké ambície, ale zároveň nedostatočné zdroje,“ prehlásil Budkowski. „Ambície sa každý rok zvyšovali, ale nie peniaze. Predstavenstvo Renaultu však o tom nechcelo ani počuť.“

„Otmar strávil vo Formule 1 mnoho rokov v rôznych tímoch – veľmi dobre vie, aké ťažké je zvíťaziť a čo všetko k tomu potrebujete. Rovnako veľmi dobre vie, koľko investujú víťazné tímy a ako dlho trvá, kým sa vám podarí uspieť. Tento prístup pravdepodobne nedokázali v Renaulte oceniť.“

„Príklady Aston Martinu a McLarenu dokazujú, že progres sa dá urýchliť. Na druhej strane však vidíte, že Aston Martin sa trochu prepadol a McLaren trpí výkyvmi formy. Nie je to lineárny proces, ale výsledky týchto dvoch tímov Alpinu určite nepomohli,“ povedal Budkowski.