fb pixel
logo F1online.sk

Horner reaguje na Mercedes: Keď vám chýba výkonnosť, je ľahké iných očierňovať

Christian Horner
© Getty Images/RB Content Pool
Milan Kubala
Milan Kubala22. 7. 2023

Ústrednou témou debát vo Formule 1 sa opäť stáva rozpočtový strop. FIA práve finalizuje svoje analýzy minuloročných rozpočtov a v zákulisí sa už šepká, že niektoré tímy ani tento rok nedodržali literu finančných pravidiel. Mercedes promptne využíva situáciu a ukazuje prstom na Red Bull, ktorý vraj za svoj prehrešok takmer vôbec nezaplatil. Christian Horner reaguje mávnutím ruky a poznámkou, že z “druhého sledu” F1 je ľahké na súperov vpredu hádzať špinu.

Aj tento rok to zrejme bude pri rozpočtových stropoch veľmi zaujímavé. Talianske médiá tvrdia, že až tri tímy sa mali prehrešiť voči pravidlám, nemecký AMuS zas hovorí o dvoch celkoch. Najviac prstov ukazuje na Alpine a Aston Martin, ale napríklad Corriere dello Sport disponuje informáciami, že treťou stajňou by mal byť Mercedes alebo Red Bull.

FIA doposiaľ reagovala na špekulácie z Talianska len stručným stanoviskom, podľa ktorého sú zverejnené správy “fakticky nesprávne”. Čo to znamená? Na odpoveď si budeme musieť počkať, no je dôležité pripomenúť aj minuloročné stanovisko FIA. Finálny verdikt hovoril o tom, že tri tímy porušili pravidlá a Red Bull jasne prekročil rozpočtový strop, no špekulácie v médiách komentovala slovami, že sú “ničím nepodložené”. Takže aj na margo tohtoročného stanoviska FIA môžeme povedať: Vieme, že z neho nič nevieme.

Christiana Hornera sa na vyšetrovanie FIA spýtal Craig Slater zo Sky Sports F1. Šéf Red Bullu avizuje, že rozpočet jeho tímu by mal byť v poriadku, a to z viacerých dôvodov. “Očakávame to. Vlani sme mali veľmi dobré auto a v porovnaní s niektorými našimi súpermi sme vyvíjali pomerne málo. Čo je najdôležitejšie, mali sme málo nehôd. Max poškodil asi jedno predné krídlo v Brazílii a ak si dobre spomínam, Checo mal jeden incident v Montreale.”

“My sme nemali taký obrat komponentov ako naši súperi, navyše naše balíky vylepšení boli oveľa skromnejšie. Uvidíme. Spoločne s FIA pokračujeme v tomto procese. Špekuláciám sa nedá vyhnúť, ale musíme veriť FIA a jej procedúram,” pokračoval 49-ročný Angličan.

Vo štvrtok vzplanuli emócie po slovách Lewisa Hamiltona, ktorému robí prekračovanie stropu starosti. Sedemnásobný šampión pripomenul, že tresty majú byť prísnejšie, pretože v opačnom prípade sa porušovanie pravidiel bude opakovať. Red Bull vraj dostal len také malé “zaucho”.

George Russell prikývol a doplnil, že trest pre Red Bull nie je dostatočný. Ak sa vraj ukáže, že Red Bull si opäť spravil z regúl trhací kalendár, penalizácia preň by mala byť podstatne drakonickejšia, veď na jeho výsledkoch ani nie je badať, že by vlani nejakú dostal.

Christian Horner sa ohradil voči tvrdeniam, že aerodynamický hendikep nemá na jeho tím žiaden vplyv. “Verte mi, že strata času vo veternom tuneli je v porovnaní s našimi súpermi veľký hendikep. Ak sa veterný tunel v podstate ani neráta, tak prečo ho skrátka nezrušíme?”

“Keď nemáte výkonnosť, tak sa ľahko na iných hádže špina,” kontroval šéf rakúskeho tímu. “Vo Formule 1 sa to bude vždy diať.”

Tému rozpočtového stropu však nechcel uzavrieť týmito slovami, ale vyzdvihnutím svojej továrne. “Ja som len nesmierne pyšný na prácu nášho tímu pri všetkých obmedzeniach a hendikepoch, ktorých sa musíme držať. Je neuveriteľným úspechom, že podávame takéto výkony a získali sme jedenásť víťazstiev za sebou.”

Súvisiace články