fb pixel
logo F1online.sk

Horner o chémii Verstappena a Lambiaseho: Sú ako dlhoroční manželia

Max Verstappen a Gianpiero Lambiase
© Getty Images/Red Bull Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík30. 6. 2023

Postavička Gianpiera Lambiaseho – dlhoročného inžiniera Maxa Verstappena – je neodmysliteľnou súčasťou príbehu a úspechu pilota Red Bullu. O jeho dôležitosti svedčí aj Maxovo prehlásenie, že „keď odíde z Red Bullu, pôjde s ním“. Lambiaseho častokrát chladnokrvný prístup k poznámkam pilota (naposledy sme ho začuli počas Veľkej ceny Kanady) dokonalo dokumentuje vzťah oboch mužov.

Presne takúto reakciu Verstappen vyžaduje od svojho inžiniera. Nekompromisné a chladné odpovede držia Maxove emócie na uzde, nútia ho koncentrovať sa na prácu a dôverovať rozhodnutiam tímu.

Lambiase prišiel do Red Bullu v roku 2015, predtým pôsobil v tíme Force India ako pretekový inžinier Paula di Restu a neskôr Sergia Péreza, pričom si pamätá aj éru, keď stajňa zo Silverstone ešte niesla meno Jordan.

Šéf Red Bullu Christian Horner spomína ako Sebastian Vettel – ten bol taktiež známy svojimi prestrelkami s inžinierom Guillaumom „Rockym“ Rocquelinom – zohral kľúčovú rolu pri príchode Lambiaseho do tímu.

„GP veľmi vyrástol,“ povedal Horner v rozhovore pre Motorsport.com. „Pôvodne do tímu prišiel ako náhrada za Rockyho, ktorý nastupoval na pozíciu hlavného traťového inžiniera a ktorú dnes vlastne už zastáva GP.“

„Pri príchode do Red Bullu si musel prejsť vyčerpávajúcim procesom a siahodlhými rozhovormi so Sebastianom, ktorého pretekovým inžinierom sa mal stať. S tímom však nadviazal spoluprácu krátko po tom, čo Sebastian odišiel do Ferrari! Prišiel teda, aby sa stal inžinierom Sebastiana Vettela, ale nakoniec ho tu čakal Daniil Kvjat.“

„Pri práci s ním však odviedol vynikajúcu prácu. Po Maxovom príchode si spolu veľmi rýchlo vybudovali pevné puto a vytvorili úspešnú spoluprácu,“ dodal Horner.

Podľa jeho slov dostal Lambiase voľnú ruku a Verstappenovi, v ktorom často bublajú emócie, môže povedať čokoľvek. Ich spoločnú dynamiku opísal Christian ako „brutálne úprimnú“.

„Je to jeho práca, on je styčným bodom s jazdcom na trati,“ povedal Horner. „Max je silná osobnosť a rovnako tak GP. Niekedy sú teda ako dlhoroční manželia, ktorí sa hádajú o diaľkové pred televízorom, ale majú medzi sebou skutočný rešpekt a dôveru.“

Súvisiace články