fb pixel
logo F1online.sk

Nový balík prinesie zrýchlenie o niekoľko desatín, veria v McLarene

Oscar Piastri
© LAT Images/McLaren
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík21. 6. 2023

Jarná a letná časť sezóny vo Formule 1 sa nám mení na vývojovú vojnu. Kým Red Bull podľa niektorých uzatvára tohtoročný vývoj a radšej presmeruje obmedzený počet hodín vo veternom tuneli na vývoj budúcoročného auta, jeho súperi pokračujú v horúčkovitom nasadzovaní vylepšení. Nezaháľa ani McLaren, ktorý verný svojej tradícii marketingového šampióna neváha dvíhať očakávania.

Bol to bývalý pilot tohto tímu Mika Häkkinen, ktorý zdvihol nejedno obočie vyjadrením, že McLaren bude čoskoro bojovať s Red Bullom. Keby sa niečo také podarilo, prekonalo by to aj tie najväčšie zázraky, aké Formula 1 videla za svoju vyše 70-ročnú históriu.

Na Veľkej cene Kanady však najužšie vedenie stajne skutočne ohlásilo veľký balík úprav na podujatia v Rakúsku a Británii. Vraj sa má jednať o zvonku viditeľné zmeny, ktoré prinesú okamžité zlepšenie aj z pohľadu času na kolo. Vo Wokingu sa v súčasnosti horúčkovito pracuje na výrobe dielov a tím chce vylepšenia nasadiť čo najskôr.

„Dizajn a vývoj niektorých súčiastok si vyžaduje viac času, iné boli hotové pomerne rýchlo. Načasovanie nie je vôbec strategické, skrátka ich chceme nasadiť čo najskôr,“ povedal novinárom v Kanade šéf McLarenu Andrea Stella, ktorého tím mieni do Rakúska priviesť nové diely napriek šprintovému formátu s jedným voľným tréningom.

Nasadzovanie nového balíka bude podľa jeho slov rozdelený do troch etáp. Prvých 50 percent uvidia fanúšikovia prvýkrát na Red Bull Ringu, ďalších 25 percent v Silverstone a posledných 25 percent na Hungaroringu.

Podľa slov Stellu by McLaren „mal byť konkurencieschopný“ vo vysokorýchlostných zákrutách rakúskeho okruhu, keďže tie sedia súčasnému MCL60. Zároveň však dúfa, že s vylepšeným autom už nebude úspech jeho tímu tak veľmi závislý od charakteru trate.

„Myslím si, že tento balík vylepšení bude pre naše auto dôležitejší ako charakter okruhu. Nielen rakúsky upgrade, ale aj tie ďalšie na nasledujúcich pretekoch, sú pre náš tím je to dôležitým míľnikom v snahe zvrátiť vývoj sezóny,“ povedal Stella.

„Viac ako na charakteristiky trate sa sústredíme na auto samotné. Aj keď nás v Rakúsku čaká len jeden tréning, verme, že sa nám podarí potvrdiť správnosť nového balíka a zlepšiť našu konkurencieschopnosť.“

„Vylepšený balík by mal priniesť zrýchlenie o niekoľko desatín na kolo, takže jeho vplyv by mal byť viditeľný,“ dodal Stella.

Súvisiace články