fb pixel
logo F1online.sk

Ťažko sa vyrovnávam s vlastnými chybami, priznáva Norris

Lando Norris
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík12. 6. 2023

Lando Norris patrí v F1 k najaktívnejším mužom na poli duševného zdravia. Táto téma je preňho veľmi blízka, keďže má s duševnými problémami vlastné skúsenosti. Aj keď sám priznáva, že v posledných rokoch urobil v tomto smere veľký krok vpred, stále má pocit, že sa nedokáže dokonalo vysporiadať s vlastnými chybami.

Povolanie pretekárskeho jazdca znamená neustály tlak. Rozprávať by o tom vedel každý pilot. Niektorí sa s tým dokážu vysporiadať lepšie, iní horšie. Zabudnúť na predchádzajúce chyby a do každého víkendu vstúpiť s čistým listom papiera, je rozhodne dobrá vlastnosť pre pretekárskeho jazdca.

Ak mentálna odolnosť nepatrí k vašim silným stránkam, budete na nej musieť pracovať. Presne to je aj prípad pilota McLarenu Landa Norrisa. Ten patrí k najdôslednejším pretekárom na rošte a len ťažko budete tvoriť nejaký siahodlhý zoznam Angličanových chýb. Ak však nejakú urobí, podľa vlastných slov sa s ňou nevyrovnáva dobre.

„Trochu záleží na tom, prečo k takému výsledku došlo,“ odpovedal Norris pre Sky Sports na otázku, ako sa vyrovnáva so slabými výsledkami. „Ak si za to môžem sám, tak to určite trvá omnoho dlhšie.“

„Keď je to moja chyba, či už havarujem alebo dostanem penalizáciu a je to stopercentne – alebo hoc aj päťdesiatpercentne – na mne, tak je to oveľa horšie, než keby bola dôvodom napríklad nedostatočná rýchlosť monopostu.“

„Veľmi záleží od konkrétnej situácie. Také preteky v Soči v roku 2021 boli možno jednou z najťažších skúseností a vyrovnával som sa s tým len ťažko – nielen pre to, čo sa stalo, ale aj pre výsledok, ktorý sme mohli dosiahnuť. Závisí teda od toho, ako k tomu došlo,“ vysvetlil Norris.

Je trochu paradoxné počúvať podobné slová od jedného z najžiadanejších a najuznávanejších pilotov na rošte, ale ako vidieť, títo muži nie sú nikdy spokojní. Skúsenosťami a intenzívnou prácou sa však Lando naučil, že musí k podobným veciam pristupovať inak.

„Dnes som na tom už omnoho lepšie než v minulosti – v rokoch 2019 alebo 2020 som sa tým zvykol trápiť omnoho viac,“ hovorí Norris.

„Teraz sa na to pozerám konštruktívne a chcem zistiť, čo sa pokazilo, ako to napraviť, ako sa zlepšiť a skrátka sa posunúť ďalej,“ dodal.

Súvisiace články