Binotto: Byť na mieste Mercedesu, tak proti Racing Pointu protestujem | Magazín F1 - F1online.sk

Binotto: Byť na mieste Mercedesu, tak proti Racing Pointu protestujem

Mattia Binotto
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

Bublina okolo tímu Racing Point a kauzy kopírovania trochu paradoxne spľasla. Pôvodne najhlasnejší opozičný tím Renault stiahol svoje odvolanie voči rozhodnutiu FIA a ani zástupcovia McLarenu už nekričia tak hlasno. Jediným, kto prípad ďalej poháňa na súd, je Ferrari.

To žiada od FIA odpovede. Podľa zástupcov Scuderie im nejde o to, aby bol Racing Point tvrdšie potrestaný, chcú mať len jasno v tom, do akej miery sa kopírovať smie a do akej nie. Podľa zástupcov FIA sa táto kauza premietne aj do znenia pravidiel pre rok 2021, no to Ferrari (na rozdiel od Renaultu) neuspokojilo.

„Sledovanie ostatných súperov, snaha pochopiť čo robia a dôkladne študovať ich autá, nie je vo Formule 1 žiadna novinka. Na tom nevidím nič zlé,“ povedal boss Ferrari Mattia Binotto. „Myslím si však, že okopírovať kompletne celý dizajn, je pre F1 nebezpečné kvôli duševnému vlastníctvu. Ak by som bol na mieste Mercedesu, protestoval by som proti tomu, že niekto kopíruje môj vlastný dizajn.“

Na druhú stranu aj sám Binotto pripustil, že Ferrari svoje odvolanie stiahne. Zatiaľ tak neučinilo, pretože v tíme presne nevedia, ako sa pravidlá v tomto smere upravia. A keďže na podanie odvolania sa viažu prísne lehoty, Scuderia nechce nič riskovať v prípade, že by úprava pravidiel nebola podľa nich dostatočná.

„Potvrdili sme náš protest a voči rozhodnutiu komisárov sme sa odvolali. Urobili sme tak preto, lebo si myslíme, že to čo Racing Point spravil, nebolo v poriadku,“ hovorí Binotto. „Veríme, že to nie je v súlade s princípmi tohto športu a nechceme, aby sa to v budúcnosti zopakovalo.“

„Preto v tom chceme mať jasno. Ak príde zmena pravidiel alebo nejaká technická direktíva, ktorá nás presvedčí o nemožnosti kopírovania v budúcnosti, potom sme pripravení naše odvolanie stiahnuť,“ uzavrel švajčiarsky rodák.

Možno vás zaujme

Komentáre