Binotto je s Concordskou dohodou spokojný, F1 uznala dôležitosť Ferrari | Magazín F1 - F1online.sk

Binotto je s Concordskou dohodou spokojný, F1 uznala dôležitosť Ferrari

Charles Leclerc
zdroj: Pirelli Motorsport

Kým Toto Wolff s finalizáciou Concordskej dohody nebol veľmi spokojný, mal pocit, že Mercedes obišiel zo všetkých najhoršie, tak vo Ferrari zavládla radosť. Mattia Binotto tvrdí, že sa Scuderii podarilo obhájiť si všetko, čo považovala za dôležité, a tým Formula 1 potvrdila, aký je pre ňu taliansky tím dôležitý.

Formula 1 bez Ferrari by už nebola tou pravou Formulou 1, no platí to i naopak. Taký priestor, z akého sa Ferrari teší vďaka svojej účasti v šampionáte, inde nenájde. Jedna strana potrebuje tú druhú, čo mala uznať aj samotná Liberty Media, keď Ferrari ponechala právo veta a rovnako tak bonusové platby za dlhodobú účasť v šampionáte.

“Sme spokojní s tým, že po dlhých rokovaniach sme sa konečne dopracovali k záveru,” hovorí Mattia Binotto pre Sky. A rokovania boli skutočne dlhé, Formula 1 pôvodne chcela, aby bola táto téma uzavretá už v januári tohto roka. “Máme slušný základ. Teraz je to o tom, ako spraviť Formulu 1 veľkolepejšou a silnejšou. To budeme musieť spraviť spoločne.”

Je teda Ferrari spokojné? “Získali sme aspoň to, čo sme považovali za dôležité,” odpovedá narážajúc na spomínané právo veta a tiež finančný bonus, čím Formula 1 uznala, aká je účasť Ferrari cenná. “Pre Ferrari je toto postavenie dôležité, keď vezmeme do úvahy, čo Ferrari pre Formulu 1 z historického pohľadu znamená. V tomto ohľade sme spokojní. Samozrejme, že vždy si toho viete vybojovať aj viac, ale môže sa stať, že nakoniec dostanete menej. Dosiahli sme ale dôležitý výsledok.”

Jedným z hlavných výsledkov Concordskej dohody je rovnomernejšie prerozdelenie peňazí medzi tímy a zavedenie rozpočtového stropu. Spolu s novými pravidlami, ktoré vojdú do platnosti v roku 2022 a mali by priniesť napínavejšie súboje, prináša nádej nielen menším tímom, ale aj fanúšikom.

“Žiaden z tímov nezačne pracovať na monoposte pre rok 2022 skôr ako 1. januára 2021,” poznamenáva Binotto, “takže všetci na nich začneme pracovať naraz. Tieto snahy nás posúvajú správnym smerom, ale až rok 2022 napovie, či sa tak aj stane. Možno na začiatku uvidíme nejaké rozdiely, ale myslím si, že v nasledujúcich sezónach sa to vyrovná.”

Možno vás zaujme

Komentáre