logo F1online.sk

Fallows nevidí problém v statuse Aston Martinu ako zákazníckeho tímu

Lance Stroll
© Motorsport Images/Aston Martin
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík22. 12. 2022

Môže v súčasnej Formule 1 zákazník poraziť dodávateľa? Red Bull dokázal porážať Renault, a to bolo naposledy, čo sme niečo také videli. Aj pred rokom 2026 bude veľmi dôležitá otázka, či zákazníci majú reálnu šancu poraziť svojich dodávateľov pohonných jednotiek. Technický riaditeľ Aston Martinu Dan Fallows však má v tejto otázke jasno.

Stajňa Aston Martin sa nijak netají svojimi majstrovskými ambíciami. Chvíľu sa síce v Silverstone pohrávali aj s myšlienkou postaviť vlastný motor, ale zrejme si rýchlo uvedomili, že zase až toľko peňazí nemajú.

Pri napĺňaní svojich ambícií sa tak budú musieť plne spoľahnúť na motory Mercedes a keď to so svojimi titulovými ašpiráciami myslia vážne, tak budú musieť poraziť aj svojho dodávateľa, čo zo súčasného pohľadu vyzerá veľmi nepravdepodobne.

„Nemyslím si, že to tak je,“ odpovedal technický riaditeľ Aston Martinu Dan Fallows na otázku, či by pozícia zákazníckeho tímu mohla Aston Martin v budúcnosti spomaliť. „A už vôbec nemám pocit, že motor Mercedes je pre naše auto negatívom v akomkoľvek zmysle.“

„Myslím si, že ukázal svoju spoľahlivosť a výkonnosť je presne taká, aká má byť. Skutočne si nemyslím, že v modernej F1 je to nejaký problém,“ dodal Fallows.

Súčasný Aston Martin je pritom z nemalej časti dielom Mercedesu. Nezabúdajme, že okrem motora odoberá od svojho zákazníka aj prevodovku, zadnú časť a zavesenie. Táto skutočnosť však len posilňuje hlasy tých, podľa ktorých nemôže Aston Martin svojho zákazníka za súčasných okolností poraziť.

„Myslím si, že k týmto veciam pristupujeme s otvorenou mysľou. Ako som povedal, myslím si, že vďaka vzťahu s Mercedesom náš tím veľa získal,“ hovorí Fallows.

„Veľmi dobre si uvedomujeme, že ako sa posúvame smerom do budúcna a budeme robiť veci vlastným spôsobom alebo začínať vlastné projekty, musíme byť schopní ich urobiť aspoň tak dobre ako oni, ak nie dokonca lepšie. Než však o týchto veciach vôbec začneme premýšľať, musíme k tomu vybudovať príslušné kapacity,“ povedal Fallows.

Súvisiace články