Elkann: So štrukturálnymi nedostatkami našich strojov žijeme už dekádu | Magazín F1 - F1online.sk

Elkann: So štrukturálnymi nedostatkami našich strojov žijeme už dekádu

John Elkann
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

Ferrari čaká na jazdecký titul od roku 2007 a čakanie bude pokračovať aj v rokoch 2020 a 2021. Aspoň to tvrdí boss koncernu FCA John Elkann. Ten sa raduje zo zmien, ktoré rok 2022 prinesie, pre Scuderiu je to vraj veľká príležitosť.

Ferrari sa od skončenia posledného víťazného cyklu nedarí postaviť dokonalý stroj. Monoposty mali neustále nejaké nedostatky, či už po aerodynamickej alebo výkonnostnej stránke. Inak tomu nie je ani v roku 2020.

„Naše autá mali v poslednej dekáde niekoľko štrukturálnych nedostatkov, po stránke aerodynamiky aj dynamiky“ priznal Elkann v rozhovore pre La Gazzetta dello Sport. „Tiež sme stratili časť výkonu.“

„Realita je taká, že naše auto nie je konkurencieschopné. Sami ste to mohli sledovať na trati a budete to môcť sledovať aj naďalej. V súčasnosti staviame základy, aby sme v budúcnosti boli opäť konkurencieschopní a opäť vyhrávali po zmene pravidiel v roku 2022. Som presvedčený o tom, že sa tak aj stane.“

Mnohí si mysleli, že zmeny pravidiel Ferrari nepomôžu. V roku 2018, keď sa položili ich základy, bola Scuderia na vrchole a tím medziročne dosahoval pokrok. Z pohľadu stajne z Maranella sa tak zdalo výhodnejšie zmeny pravidiel i zavedenie rozpočtového stropu čo najviac oddialiť. Za súčasnej situácie zrejme už nikto nič také nepovie. Aj Elkann vidí rok 2022 ako veľkú príležitosť.

„Sezónu sme začali zle a musíme byť realistickí ohľadne štrukturálnych nedostatkov nášho stroja, s ktorými žijeme už dekádu a ktoré nástup hybridnej éry len podčiarkol,“ povedal Elkann.

„S novými pravidlami od roku 2022 sme súhlasili. Podľa nás je väčšia konkurencia pre Formulu 1 tou správnou cestou a rozpočtový strop našu schopnosť vyhrávať nijako neovplyvní. Berieme to ako výzvu.“

„Pre našich inžinierov, mechanikov a pilotov je to priestor pre kreativitu, možnosť nájsť v tom niečo silné, čo nás vráti na špicu. Osobne som v tíme za posledných desať rokov nevidel takého ducha a toľko súdržnosti,“ povedal Elkann.

Možno vás zaujme

Komentáre