Do Ameriky sa nejde. Budeme mať právoplatného majstra? | Magazín F1 - F1online.sk

Do Ameriky sa nejde. Budeme mať právoplatného majstra?

Lewis Hamilton
zdroj: Mercedes

V piatok popoludní Formula 1 oficiálne potvrdila, že tohtoročný kalendár sa bude musieť zaobísť bez pretekov na americkom svetadieli. Zrušené boli preteky v Kanade, USA, Mexiku aj Brazílii. Vyvstáva preto otázka: Bude tohtoročný šampionát právoplatný?

Samotná Medzinárodná automobilová federácia v pravidlách píše, že aby sa šampionát mohol nazývať svetový, musí mať podujatia na aspoň troch svetadieloch. To počas štandardnej sezóny nie je problém, keďže pretekáme okrem Európy, Ázie a Ameriky aj v Austrálii.

Táto sezóna je však špecifická. Potom, čo preteky v Austrálii boli zrušené a teraz došlo k odrieknutiu aj amerických, nám zostáva len Európa a Ázia. Zorganizovaniu pretekov v Afrike sa nedávajú prakticky žiadne šance.

Ross Brawn však už na začiatku júna avizoval, že na právoplatný šampionát bude tento rok postačovať osem veľkých cien a pravidlo o počte svetadielov sa bude dať obísť. Dôvodom má byť zásah “vyššej sily”, teda koronavírusu.

Pri pohľade do pravidiel však zistíme, že argumentáciu pandémiou pravdepodobne ani nebude treba využiť. Všetko bude záležať od Medzinárodnej automobilovej federácie, ktorá v Medzinárodnom športovom kódexe v bode 2.4.3c píše: “FIA môže udeliť výnimku šampionátu, ktorý vie preukázať dlhodobé používanie slova ‘svetový’.”

Nuž a keďže Formula 1 doteraz nemala žiaden problém splniť všetky podmienky, ktoré FIA šampionátom kladie, aby mohli používať uvedený prívlastok, tak sa dá očakávať, že pôjde len o formalitu.

Možno vás zaujme

Komentáre