Žiadna šedá zóna. Úmysel Racing Pointu pravidlá vyslovene schvaľujú | Magazín F1 - F1online.sk

Žiadna šedá zóna. Úmysel Racing Pointu pravidlá vyslovene schvaľujú

Racing Point
zdroj: Racing Point

Racing Point nebude hnevať svojich súperov len tento rok, ale podľa všetkého aj budúci. Oznámil totižto svoj úmysel nasadiť tohtoročné komponenty Mercedesu bez toho, aby musel minúť akékoľvek vývojové žetóny. Niektorí konkurenti to označili za dieru v pravidlách a požadujú jej rýchle zaplátanie. Skutočnosť sa má však tak, že Racing Point žiadnu dieru nenašiel.

Formula 1 chce tímom uľahčiť náročné krízové obdobie, ktoré finančne zasiahlo viaceré celky v štartovom poli. Zaviedla preto žetónový systém, ktorý obmedzuje vývoj. Každý tím si musí veľmi dobre premyslieť, ktoré komponenty vylepší. Kým ostatné celky budú musieť dôkladne zvažovať, kam žetóny investujú, Racing Point dostane niektoré vylepšenia zadarmo.

Výkonný riaditeľ Renaultu Marcin Budkowski skonštatoval, že “systém má svoje chyby. Žiaľ, je v nich diera, ktorá dvom tímom umožní profitovať z tohto systému.” Svoju nespokojnosť už dali najavo aj Ferrari s McLarenom.

A hoci sa hovorí o “diere” v pravidlách, v skutočnosti v nich žiadna nie je. Technické pravidlá pre rok 2021 o takejto možnosti vyslovene pojednávajú.

V bode 22.8.5b sa píše, že ak zákaznícky tím využíva v roku 2020 komponenty svojho dodávateľa špecifikácie 2019, tak v sezóne 2021 môže nasadiť komponenty určené pre sezónu 2020. “Takáto zmena bude akceptovaná bez použitia akýchkoľvek žetónov.”

To nevyhovuje konkurencii. Okrem tímu AlphaTauri nemá už žiaden iný zákaznícky tím takúto možnosť, pretože už nasadil tohtoročné súčiastky. Nuž a továrenské tímy sú, prirodzene, tiež mimo hry.

Na čo môžu použiť žetóny ostatné zákaznícke tímy? Majú na výber. Ak tento rok nasadzujú komponenty svojho dodávateľa určené pre rok 2020, tak buď od neho o rok odoberú aktualizovanú verziu — a tým im bude strhnutých rovnako veľa žetónov ako dodávateľovi —, alebo si ponechajú verziu 2020 a tokeny investujú inam.

V prípade, že sa tímom nepodarí pretlačiť prípadnú zmenu v pravidlách, Racing Point (a AlphaTauri) bude môcť o rok už ako Aston Martin nasadiť tohtoročné zavesenie bez toho, aby využilo tokeny. Tie si môže ušetriť a investovať ich do inej oblasti auta. Zlepší sa tak hneď na dvoch frontoch — pomocou zavesenia aj vďaka žetónom.

Možno vás zaujme

Komentáre