Brawn: Všetci kopírujú, aj ja som kopíroval | Magazín F1 - F1online.sk

Brawn: Všetci kopírujú, aj ja som kopíroval

Lance Stroll
zdroj: Racing Point

Kým to v strede poľa vrie kauzou Racing Pointu, Ross Brawn zostáva pokojný. Po sťažnostiach viacerých tímov šéf Formuly 1 pre športové otázky reaguje vyhlásením, že predsa každá jedna stajňa v padoku sa pokúša skopírovať riešenia konkurencie.

Formula 1 nie je súťažou originality, ale efektivity prinesených riešení. Akonáhle tím splní pravidlá, prestáva sa hľadieť na to, odkiaľ daný nápad vzal a akú váhu majú vďaka nemu získané body. Veľmi dobre to vedia všetky tímy Formuly 1.

“Z môjho pohľadu je kopírovanie vo Formule 1 štandardom,” píše vo svojom maďarskom stĺpčeku Ross Brawn. “Každý tím má za normálnych podmienok v boxovej uličke fotografov, ktorí robia tisícky záberov každého auta na analýzu s víziou skopírovať tie najlepšie nápady. My sme našim fotografom zvykli dávať akoby nákupné zoznamy.”

Racing Point v tom len pokračoval. “Len to dotiahli na vyšší level a odviedli precíznejšiu prácu. V padoku nie je jediný tím, ktorý by niečo neskopíroval od iného. Keby som každého technického riaditeľa požiadal, aby zdvihol ruku, ak nikdy nič od nikoho neskopíroval, nevideli by sme žiadne ruky. Ja som určite kopíroval od ostatných.”

Ross Brawn dlhé roky pracoval ako technický riaditeľ, a tak dobre vie, o čom hovorí. Už v roku 1991 sa stal technickým riaditeľom Benettonu, s ktorým získal dva tituly. Predtým, ako sa z neho stal šéf Hondy a neskôr aj majstrovského Brawnu a Mercedesu, si ešte užil mimoriadne úspešné obdobie ako šéf technického oddelenia Ferrari.

“Vlani mal Racing Point prístup k brzdovým kanálikom Mercedesu, špecifikácie 2019, a mohol ich používať, keďže neboli na zozname (súčiastok, ktoré si tímy musia navrhnúť sami, pozn. red.). Tento rok sú brzdové kanáliky na zozname, takže si každý musí vyrobiť svoje,” pokračuje Brawn. “Racing Point však nemôže zabudnúť na to, čo sa vlani pri brzdových kanálikoch Mercedesu naučil. Podľa mňa je nezmysel myslieť si, že si nejako môžu vymazať pamäť.”

Možno vás zaujme

Komentáre