Norris: Ak sa pozrieme, kde sme boli pred pár rokmi… | Magazín F1 - F1online.sk

Norris: Ak sa pozrieme, kde sme boli pred pár rokmi…

Lando Norris
zdroj: Twitter/McLaren

Aj keď dnešné preteky vyhral Valtteri Bottas, bezpochyby najväčšou hviezdou dňa je Lando Norris. Jeden z najväčších smoliarov predchádzajúcej sezóny si teraz všetko vynahradil. Aj keď mal v pretekoch aj slabšie chvíle, keď po prvom reštarte stratil pozíciu voči Sergiovi Pérezovi a potom po miernom zaváhaní klesol za Charlesa Leclerca, nevzdal sa.

„Nemám slov. V pretekoch boli niektoré situácie, keď som si myslel, že som to pokazil. Pár kôl pred koncom som klesol na piate miesto a Carlos ma takmer predbehol. Ale nevzdal som sa, dokázal som sa dostať cez Péreza a skončil som na pódiu,“ vyznal sa Lando Norris po pretekoch. Príznačné bolo, že rozhovory viedol Jenson Button, ktorý ako Norrisov krajan a bývalý pilot McLarenu povedal, že by ho najradšej od radosti objal…

Po tvrdom, ale čistom súboji s Pérezom sa Norris dostal na štvrtú priečku. Od tímu dostal informáciu, že Lewis Hamilton má päťsekundovú penalizáciu, no Lando v tej chvíli strácal 6,5 sekundy. Vo vjazde do posledného kola to bolo 5,7 sekundy. Mladý Brit musel v poslednom kole získať cez pol sekundy. Pri prvom pohľade na silu Mercedesu a McLarenu neskutočne náročná úloha, avšak v prospech Norrisa hrala čerstvejšia stredná zmes pneumatík oproti Hamiltonovej staršej tvrdej zmesi.

„Keď som bol piaty, tak som vedel, že Pérez predo mnou má päťsekundovú penalizáciu, no inak nič viac. Počas celých pretekov som sa trochu trápil, keď som za niekým jazdil v tesnom závese a bol som zraniteľný voči jazdcom za mnou. Preto som vedel, že Péreza musím predbehnúť. Nebolo to len kvôli Hamiltonovi, v tej chvíli som nemal informáciu o jeho treste,“ priblížil pilot McLarenu zaujímavé pozadie poslednej fázy pretekov.

Až po tom ako sa dostal cez Péreza, ho tím informoval o penalizácii pre Hamiltona. A prikázal mu ísť naplno až do poslednej zákruty posledného kola. „Keď som sa dozvedel o Lewisovej penalizácii, vedel som, že musím trochu pritlačiť a dupnúť na plyn,“ usmieval sa tretí najmladší jazdec na pódiu v histórii F1, ktorý pri záverečnej snahe zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov a získal ešte extra bod.

Kým pódium v Brazílii prišlo až po pretekoch a Carlosovi Sainzovi trochu chýbala bezprostredná emócia, teraz si to mohli v britskej stajni užiť na maximum. Zdalo sa, že výkonný riaditeľ Zak Brown bol aj cez rúško takmer dojatý.

„Ak sa pozrieme, kde sme boli pred pár rokmi, tak sme dnes dosiahli skvelý úspech. Som hrdý, že môžem byť jeho súčasťou. Ďakujem celému tímu,“ vyhlásil Lando Norris.

Pre McLaren je tento výsledok po tom ako si prešiel a vlastne stále prechádza neľahkou finančnou situáciou, obrovským povzbudením. Dnešný výsledok je najlepší od VC Austrálie 2014, na ktorej Kevin Magnussen skončil druhý a Jenson Button tretí.

„Úprimne, som jednoducho hrdý na to, že môžem byť dnes súčasťou tohto tímu. Pre tím nie je nič lepšie, a zvlášť po tejto ťažkej etape, získať takýto úžasný výsledok, a teda tretie a piate miesto. Myslím si, že pre každého člena tímu je to priam neuveriteľné,“ povedal šéf tímu Andreas Seidl.

Možno vás zaujme

Komentáre