Marko je spokojný: Keď sa dostaví tlak, Mercedes robí chyby | Magazín F1 - F1online.sk

Marko je spokojný: Keď sa dostaví tlak, Mercedes robí chyby

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Mercedes takmer počas celej hybridnej éry pôsobil dojmom dokonale zohratého tímu, ktorý sa chýb dopúšťa len výnimočne. Helmut Marko má na to jasné vysvetlenie: Mercedes to mal v posledných sezónach príliš ľahké. Vidí to tak, že až teraz sa ukazuje skutočná forma strieborných šípov. Na jej odhalenie bolo treba len jednu ingredienciu: tlak.

Len málokedy sa stane, aby Mercedes celý víkend nevedel nájsť pevnú pôdu pod nohami. Občas sa objaví piatok, ktorý stajni z Brackley nevyjde, no pred kvalifikáciou zvykne vytiahnuť eso z rukáva a bojovať o pole position a následne i víťazstvo.

To sa strieborným v Monaku nepodarilo, hoci mali na vyriešenie svojich problémov o jeden deň viac. Lewis Hamilton v sobotu hlásil, že ak sa auto niekam posunulo, tak skôr k horšiemu. Nuž a o nič radostnejšia nebola ani nedeľa.

Kým Mercedes dostal len cenu útechy v podobe siedmeho miesta a bodu za najrýchlejšie kolo, Verstappen rutinérsky vyhral Veľkú cenu Monaka. “Super, super! Len tie preteky sa nechceli skončiť,” zasmial sa Helmut Marko pre Servus TV. “Boli sme vpredu a všetko sme kontrolovali — pneumatiky, palivo. Boli to skvelé preteky aj v Pérezovom podaní. Vedieme oba šampionáty, lepšie to dopadnúť ani nemohlo.”

Nebyť zakopnutia Mercedesu, Marko by takú radosť nemal. “Prekvapilo nás, že Hamilton zostal za Pierrom Gaslym viac-menej bez boja,” pokračoval športový poradca Red Bullu zdôrazňujúc: “Keď sa objaví tlak, Mercedes robí chyby. Musíme v tomto pokračovať. V každom prípade toto víťazstvo nám pridáva na pohode. S ňou budú Maxove výkony len suverénnejšie a všetko bude mať pod väčšou kontrolou.”

Zlyhanie Mercedesu pod tlakom nekomentoval len Helmut Marko, ale i expert nemeckej Sky a bývalý pretekár Timo Glock, podľa ktorého sa v takýchto momentoch môže zlomiť šampionát. “V posledných sezónach bol Mercedes v oveľa komfortnejšej pozícii. Teraz sú Max Verstappen a Red Bull hneď za ním a okamžite zaútočia, keď Mercedes poľaví. Toto sú preteky, ktoré môžu rozhodnúť šampionát.”

“Toto bol čierno-čierny víkend pre Lewisa, aj po jazdeckej stránke,” pridal svoj pohľad Nico Rosberg. “Lewis bol stratený. Bude ťažké sa z toho dostať.”