Nestíhajú ani dodávatelia: Len štyri tímy majú k dispozícii certifikované palivo


Súčasťou veľkej zmeny v technike Formuly 1 je aj nasadenie celkom nových palív, ktoré však robia ich dodávateľom problémy. Zatiaľ sa totiž len dvom z nich podarilo splniť všetky podmienky a získať certifikáciu na svoje produkty, aby mohli byť využité počas súťažných víkendov. Čo bude s ostatnými?
Modernú efjednotku budú poháňať uhlíkovo neutrálne palivá. Výrobcovia sa môžu rozhodnúť, či ich budú vyrábať z biologického materiálu (biopalivá) alebo synteticky (e-palivá). Zakázané je však v procese využívať fosílne zložky. Tieto nároky predražujú a naťahujú celý výrobný proces. Odhaduje sa, že jeden liter paliva pre Formulu 1 by mal stáť okolo 200 eur, čo je päť- až desaťnásobne viac ako vlani.
Aby tímy mohli v pretekoch jazdiť, podľa pravidiel musia ich dodávatelia získať potrebný certifikát. O kontrolu sa stará britská spoločnosť Zemo, ktorá v mene FIA skúma, či palivá spĺňajú všetky predpísané parametre, ale majú za úlohu skontrolovať aj celý výrobný proces, čo je časovo náročné.
O problémoch na tomto fronte sme sa dozvedeli už v priebehu januára. Insideri avizovali, že na predsezónnych testoch v Barcelone nebude mať nikto pripravenú palivovú zmes, ktorá by mohla byť nasadená počas veľkých cien. Do Bahrajnu to napokon stihli len dvaja výrobcovia, a síce Shell (Ferrari, Haas, Cadillac) a BP (Audi). Ferrari dokonca vo štvrtok a v piatok toto certifikované palivo po prvýkrát nasadilo. Všetci ostatní zatiaľ testujú s provizórnou zmesou syntetického benzínu.
Do štartu nového ročníka nám už nezostáva veľa času. Čo sa teda stane s ostatnými, ktorí nebudú mať k dispozícii certifikované palivo? Pravidlá pamätajú aj na tento prípad a tímom umožňujú jazdiť s dočasnou zmesou. Ako to však vo Formule 1 býva, detaily toho, čo presne si pod tým máme predstaviť, nie sú celkom jasné.
“Preto je nemožné zhodnotiť, aký veľký hendikep to bude predstavovať,” píše taliansky AutoRacer. “Homologizácia paliva môže byť čiastočná a neúplná, pričom isté prvky budú podliehať dodatočnému overovaniu. Toto rozhodne nie je ideálna situácia, ale tímy majú ešte sedem až desať dní, aby dostali zelenú.”
Dodávatelia musia získať certifikát a palivo vyslať do Melbourne, čo treba stihnúť najneskôr do utorka či stredy pred prvými pretekmi. Vďaka dočasnej zmesi sa však nemusíme báť toho, že by niekto vynechal VC Austrálie pre problémy s palivom.
- Značky
- Pravidlá
- Sezóna 2026







