Liberty Media chce v roku 2021 tri šprintové preteky, rozhodne sa vo štvrtok | Magazín F1 - F1online.sk

Liberty Media chce v roku 2021 tri šprintové preteky, rozhodne sa vo štvrtok

fotka k článku undefined
zdroj: Pirelli Motorsport

Myšlienka obráteného roštu bola zavrhnutá, no Liberty Media sa nemieni vzdať. Najnovšou alternatívou, ako okoreniť súťažný víkend, sa stali sobotné šprintové preteky. Formula 1 by to v tomto roku chcela vyskúšať na troch podujatiach.

Cieľom tohto pokusu je pochopiteľne vyhodnotiť, či tento koncept má nejakú budúcnosť a či má zmysel o ňom do budúcna uvažovať. Myšlienka je prostá, kvalifikácia sa presunie zo soboty na piatok a určí poradie na rošte sobotného šprintu, ktorý by sa svojou dĺžkou mal zmestiť do hodinového okna určeného pre kvalifikáciu. Poradie v šprinte následne určí poradie na štarte v nedeľných pretekoch.

O ďalšom osude myšlienky sobotných šprintérskych pretekov by sa malo rozhodnúť na štvrtkovom stretnutí zástupcov tímov a FOM. Rovnako tak sa bude diskutovať aj o tom, či sa za šprinty budú udeľovať majstrovské body alebo o povinných zastávkach v boxoch.

Informáciu priniesol portál RaceFans, ktorého zdroje zároveň tvrdia, že tri podujatia, kedy má byť tento formát otestovaný sú Veľká cena Kanady, Veľká cena Talianska na Monze a Veľká cena Sao Paula na Interlagose. Prečo si Liberty Media vybrala dve americké podujatia? Nuž, v Európe bude čase ich konania neskoré popoludnie, resp. skorý večer, od čoho si FOM sľubuje zvýšenú sledovanosť v Európe.

Po dvoch rokoch a troch neúspešných pokusoch pretlačiť myšlienku obráteného roštu sa tak Liberty Media zamerala na snahu o zavedenie sobotných šprintov. Nový šéf Formuly 1, Stefano Domenicali, už potvrdil, že myšlienka obráteného roštu bola definitívne zavrhnutá najnovšie je ich úsilie nasmerované na šprintové preteky.