Ricciardo: Marko trochu zmäkol | Magazín F1 - F1online.sk

Ricciardo: Marko trochu zmäkol

fotka k článku undefined
zdroj: Renault

Bývalý pretekár Red Bullu Daniel Ricciardo tvrdí, že v poslednom čase na Helmutovi Markovi vybadal známky zmeny. Hovorí, že dnes už pri rozhovoroch nepôsobí tak hrôzostrašne ako v časoch, keď bol Ricciardo ešte v programe červených býkov.

Helmut Marko má ako poradca Red Bullu pod palcom aj juniorskú akadémiu. Rakúšan pomohol mnohým jazdcom dostať sa do kráľovnej motoršportu, no zároveň sa preslávil aj ako nemilosrdný kat, ktorý sťal hlavy kariéram Jeana-Érica Vergneho, Sébastiena Buemiho, Brendona Hartleyho a ďalších.

Sezóna 2020 však v tábore Red Bullu nebola až taká dramatická. Alexovi Albonovi sa aj napriek mizerným výkonom darilo v programe udržať. Určite tu zohrali veľkú úlohu aj konexie 24-ročného Londýnčana, no možno aj mierna zmena rétoriky Helmuta Marka.

“Helmut v posledných rokoch trochu zmäkol,” skonštatoval v rozhovore pre motorsport-total.com Daniel Ricciardo, ktorý mal vraj v minulosti veľký rešpekt pred súkromnými stretnutiami s Helmutom Markom. “Možno je to spôsobené len vyzretosťou, ale ja mám tiež pocit, že je o niečo milší.”

Jeho prísny pohľad, keď príde na hodnotenia a analýzy, sa však nezmenil. “Od neho sa dočkáte len stopercentnej transparentnosti a úprimnosti. Ak nepodáte dobrý výkon, on vám to povie. Musíte však chcieť niekedy prijať túto konštruktívnu kritiku a nebrať všetko osobne.”

“On tie veci hovorí len preto, aby z vás dostal to najlepšie. Hovorí ich, pretože mu na vás záleží a verí vám. Ak vás chce zasypať kritikou, tak to svojím spôsobom treba brať ako kompliment,” vysvetlil 31-ročný Austrálčan.

Daniel Ricciardo a Helmut Marko sú známi tým, že sa každý rok o niečo stavia. Pandémia túto tradíciu prekazila, no Ricciardo si to vynahradil výhrou proti Cyrilovi Abiteboulovi. Na fotku tetovania stále čakáme, posledné vyjadrenia na túto tému naznačovali, že by sme ich mali uvidieť tento mesiac.

Čo hovorí Ricciardo na to, že sa mu nepodarilo dohodnúť si jednu aj s Markom? “Ale tú, na ktorú som myslel, by som vyhral!” zareagoval. “Rok predtým on odo mňa vyhral pár eur, takže teraz je na koni. V skutočnosti mi o to až tak nejde, ak však pred ďalšou sezónou príde s dobrou stávkou, pôjdem do toho. Je to fajn spôsob, ako si udržať tento vzťah.”

Helmut Marko bude mať od tejto sezóny pod palcom aj Sergia Péreza. Má preňho Ricciardo nejaké odporúčanie? “Nech ho proste objíme. Uvidíme, čo on na to,” navrhol Pérezovi lyšiacky sa uškŕňajúc.