Za štart v novej sezóne opäť zaplatí najviac Mercedes | Magazín F1 - F1online.sk

Za štart v novej sezóne opäť zaplatí najviac Mercedes

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Konečné poradie šampionátu je už zostavené. Teraz nastal čas, aby si tímy podali oficiálne prihlášky do sezóny 2021 a zaplatili vstupný poplatok. Neprekvapí, že najväčšiu sumu bude musieť opäť zaplatiť majstrovský Mercedes.

Keďže sa však v tomto roku odjazdilo len sedemnásť veľkých cien a nie plánovaných 22, aj nemalá časť tímov bude za štart v budúcej sezóne platiť menej. Vstupný poplatok sa totižto skladá z dvoch položiek, pričom výška jednej z nich závisí práve od počtu nazbieraných bodov.

Každý tím je povinný zaplatiť pevný poplatok vo výške 556 509 dolárov, k čomu sa za každý získaný majstrovský bod priráta ďalších 5 563 dolárov. Výnimkou je vždy víťaz Pohára konštruktérov, ktorého taxa je navýšená o viac než tisíc dolárov na sumu 6 677 dolárov za každý bod.

Výsledkom je, že Mercedes bude musieť na účet FIA poukázať viac ako štyri milióny dolárov, no keďže za sedemnásť pretekov nestihol nazbierať toľko bodov čo vlani, celkovo zaplatí za štart v šampionáte aj tak o milión menej ako pred rokom.

V porovnaní so sezónou 2019 najviac ušetrí Ferrari, ktoré medziročne nazbieralo o 373 bodov menej. Racing Point je v tejto štatistike na úplne opačnom konci spektra, keďže bude musieť zaplatiť o takmer 700-tisíc viac.