Horner ubezpečuje, že Herbertov odchod z FIA nijako nesúvisí s Verstappenom
Medzinárodná automobilová federácia pred pár dňami oznámila odchod bývalého jazdca F1 Johnnyho Herberta z pozície pretekového komisára. Okamžite sa začalo špekulovať, čo alebo kto je za tým. Pochopiteľne podozrenie padlo aj na Red Bull, ktorého šéf Christian Horner však ubezpečuje, že Herbertov koniec s Maxom Verstappenom nemá nič spoločné.
Na britského komisára sa v minulom roku zniesla kritika za to, že popri svojej práci v štruktúrach FIA sa verejne prezentoval aj v médiách, kde pre rôzne stránky s kasínami poskytoval svoje názory. Tie boli zväčša formulované tak, aby rozprúdili debatu, a tak rozhodne nezapadli prachom. Predmetom jeho kritiky sa stal aj Max Verstappen a jeho počínanie si v USA či na VC Mexika pri súbojoch s Landom Norrisom.
Herbert poskytol aj svoj kritický názor na Verstappenovo správanie, čo automaticky nemusí znamenať, že počas vykonávania svojej funkcie rozhodoval zaujato, no v každom prípade to nevrhá dobré svetlo na Medzinárodnú automobilovú federáciu. Rozhodcovia by mali zostať neutrálni aj mimo okruhov, odkazoval Johnnymu Herbertovi Jos Verstappen. Niektoré zdroje napokon prišli so špekuláciou, že na Herbertov odchod mali tlačiť dva tímy v padoku a Red Bull mal byť jedným z nich.
Christian Horner v rozhovore pre Sky News odmietol, že sa Verstappen pokúšal zasahovať do vecí FIA, no zdôraznil, že je “totálne nevhodné”, ak dochádza k potenciálnemu konfliktu záujmov ako v prípade Johnnyho Herberta. “V prvom rade chcem povedať, že toto absolútne nijak nesúviselo s Maxom, ale bolo to stopercentne správne rozhodnutie,” odkázal šéf Red Bullu.
“Nemôžete dovoliť komisárom pracovať v médiách,” rozvádzal svoju myšlienku. “Nič také nevidíte v Premier League a nemáte to ani v žiadnej forme profesionálneho športu. Je to totálne nevhodné.”
Viacerí piloti na čele s predsedom Asociácie jazdcov veľkých cien GPDA Georgeom Russellom volajú po stálych a platených komisároch. Tí súčasní sú de facto len dobrovoľníci bez nároku na odmenu, čo ich motivuje hľadať si zdroje príjmu aj inde; napríklad tým, že médiám poskytnú honorované rozhovory.
“Buď ste na strane športového regulátora, alebo ste na strane médií. Nemôžete však stáť na oboch brehoch súčasne,” zdôraznil Horner.