Domenicali poradil Hamiltonovi, aby sa učil po taliansky
Čo musíte urobiť, aby ste zapadli do veľmi špecifického prostredia vo Ferrari? Odpoveď na túto otázku by mohla vyjsť aj knižne. Dejiny Formuly 1 sú prešpikované historkami o tom, aké špecifické prostredie panuje v tomto tíme. Pravidelne sa opakuje aj jedna špecifická požiadavka.
Ferrari je dnes spolu so Sauberom v podstate jediný neanglický tím. Aj keď je Racing Bulls oficiálne stále talianskym tímom, väčšina najdôležitejších aktivít sa už presunula do Británie. Scuderia zostáva geograficky i kultúrne oddelená od srdca F1 v „Motorsport Valley“ a s tým je spojených niekoľko skutočností, ktoré sa ako niť tiahnu naprieč históriou tímu i športu.
Znalosť taliančiny tu bola vždy veľmi vitálnou pomôckou. Dnes to už možno neplatí tak, ako za čias Enza Ferrariho, ale aj dnes vidíme, že piloti i zamestnanci si tu osvojili nemálo z talianskej kultúry. Jednou z mála výnimiek je Kimi Räikkönen, ktorý priznal, že po taliansky vie len pár slov. To mu však nezabránilo, aby v tíme strávil dokopy osem rokov a dodnes bol jeho posledným šampiónom.
Ide však skôr o výnimku. Charles Leclerc taliančinu dokonalo ovláda – ako Monačan s ňou prichádzal do kontaktu, aj keď jeho rodným jazykom je francúzština, okrem toho pôsobil v talianskych tímoch a mal tiež taliansku priateľku – a Carlos Sainz si ju vycibril počas štvorročného pôsobenia v Toro Rosso. Plynulo po taliansky hovorí i Felipe Massa, naučil sa ju aj Fernando Alonso – ten je jazykovo veľmi nadaný a okrem rodnej španielčiny hovorí aj po anglicky, taliansky a francúzsky.
Veľmi známou sa stala aj snaha Sebastiana Vettela, ktorý sa taliansky začal učiť po príchode do Ferrari a v čase odchodu hovoril týmto jazykom lepšie, než bol ochotný priznať. Dôležitosť taliančiny pri práci v Maranelle zdôraznil aj Stefano Domenicali, ktorý tu šéfoval a preto dokázal poradiť aj Lewisovi Hamiltonovi, čo by mal robiť.
„Lewis pritiahne na Ferrari veľkú pozornosť. Učí sa po taliansky, aby lepšie pochopil, ako sa integrovať do novej kultúry,“ priznal Stefano pre portál Autoracer, ktorý je známy dobrými vzťahmi s jazdcami F1 a najmä s Hamiltonom. „Sám som mu povedal, že je preňho dôležité, aby sa naučil jazyk. Vo Ferrari sa ocitne v inom prostredí, než na aké je zvyknutý.“
Lewis v priebehu sezóny priznal, že má „veľmi slabú“ taliančinu. Fred Vasseur ho ubezpečil, že to nie je také dôležité, keďže on sám priznal, že taliančina mu veľmi nejde. Aj keď sa zrejme podceňuje a niektoré jazyky naznačujú, že opak je pravdou, Fred je po Jeanovi Todtovi a Petrovi Schettym považovaný za tretieho šéfa, ktorý nemá znalosti rodného jazyka Ferrari.
„Je dobré, keď hovoríte trochu po taliansky s mechanikmi, ale nie som si istý, či je to kľúčový aspekt pre výkonnosť na trati,“ povedal Vasseur. V každom prípade, Hamilton vraj nenecháva nič na náhodu a podľa Domenicaliho nás čaká v roku 2025 mimoriadne zaujímavé porovnanie s jeho tímovým kolegom.
„Charles bude musieť akceptovať, že s Lewisom to nebude mať jednoduché. Lewis rozhodne má schopnosti, aby získal ôsmy titul a prekonal rekord. Obaja sa veľmi rešpektujú a ja dúfam, že to bude platiť aj na konci sezóny,“ povedal s nádejou Domenicali.