Simone Resta opúšťa Ferrari, pracovať bude pre Haas | Magazín F1 - F1online.sk

Simone Resta opúšťa Ferrari, pracovať bude pre Haas

fotka k článku undefined
zdroj: Ferrari.com

Technické oddelenie Ferrari prechádza ďalšími zmenami. Tím nedávno vymenoval Enrica Cardileho za šéfa oddelenia na zlepšenie výkonnosti (obdoba pozície technického riaditeľa), teraz oznámil, že z tímu odchádza Simone Resta. Neočakávaný krok budí a ešte aj bude budiť dosť veľké otázky. Pozícia rodáka z Imoly v „rodine Ferrari“ totiž nebola vôbec obyčajná.

Resta bol veľkým kandidátom na post technického riaditeľa po Binottovi. Tento muž patril k favoritom Sergia Marchionneho, ktorý z neho svojho času urobil šéfdizajnéra Ferrari. Tesne pred jeho smrťou Resta nakrátko odišiel do Alfy Romeo, kde sa stal technickým riaditeľom, no nie nadlho a v roku 2019 sa vrátil späť do Maranella. Podľa niektorých zdrojov bol Simone symbolom Binottovej opozície v Maranelle. Možné spory oboch mužov nepriamo potvrdil aj fakt, že Binotto nevymenoval Restu do pozície technického riaditeľa, čo viacerých odborníkov prekvapilo.

Pri reštrukturalizácii technického oddelenia sa mu neušla žiadna z významných pozícií. Do stoličky „technického riaditeľa“ dosadil Binotto Enrica Cardilleho a Restovi zostala „len“ stolička šéfa pre oblasť šasi.

V piatok pred Veľkou cenou Sachíru Ferrari oznámilo, že Resta od januára mení pôsobisko. V rámci posilňovania spolupráce medzi tímami Ferrari a Haas si to namieri do Banbury, kde bude jeho rola rovnaká, ako v Scuderii. Očakávame, že v najbližších dňoch sa ešte len budeme dozvedať, čo to vlastne Ferrari so svojim zákazníkom chystá a prečo Resta odchádza. Po podpise Micka Schumachera, ktorý je členom jazdeckej akadémie talianskeho tímu, odchádza do Haasu aj Resta.

„Štruktúra Scuderie Ferrari sa rýchlo vyvíja. Od roku 2021, spolu so zavedením nových pravidiel, budeme čeliť novým výzvam, ktorým sa chceme postaviť s pragmatizmom a otvorenou mysľou. Preto sme pred niekoľkými mesiacmi započali organizačné zmeny,“ povedal boss Ferrari Mattia Binotto.

„Preto veríme nášmu dlhodobému vzťahu s tímom Haas, ktorého počiatky sa datujú do obdobia ich vstupu do F1. Obe strany môžu profitovať zo vzájomnej spolupráce v súlade s nariadeniami FIA. S touto myšlienkou môžeme s potešením oznámiť, že vysoko uznávaný inžinier Simone Resta od budúceho roku posilní technické oddelenie amerického tímu.“

„Toto je ďalší krok v procese neustáleho rozvoja technického oddelenia tímu. Chceme Simonemu poďakovať za jeho úsilie, čakajú ho dôležité úlohy v tíme, ktorý potvrdzuje svoje dlhodobé záväzky vo Formule 1. Tento krok ešte posilní beztak veľmi úzku spoluprácu so Scuderiou, od ktorej prevzal aj jazdca akadémie Micka Schumachera,“ dodal Binotto.

Restove povinnosti vo Ferrari prevezme práve Enrico Cardile. Scuderia tiež vo svojom vyhlásení tiež potvrdila, že ostatné oddelenia ostávajú bezo zmien. Laurent Mekies zostáva športovým riaditeľom a Enrico Gualtieri šéfom pre motory.