Norris: McLaren ešte môže skončiť tretí | Magazín F1 - F1online.sk

Norris: McLaren ešte môže skončiť tretí

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/McLaren

Už teraz je isté, že McLaren v sezóne 2020 získa viac bodov než v tej minulej. Má šancu skončiť v Pohári konštruktérov vyššie než pred rokom (bol štvrtý), ale paradoxne, v konečnom účtovaní môže britská stajňa dopadnúť aj horšie. Tesné je to aj medzi jej pilotmi v jazdeckom šampionáte.

McLaren je v Pohári konštruktérov aktuálne štvrtý, na tretí Racing Point má len päťbodové manko. Môže atakovať tretie miesto, no zároveň sa musí obzerať aj dozadu. Veď na piaty Renault má len trinásťbodový náskok a na šieste Ferrari devätnásťbodový.

Tretie miesto by bolo najlepším umiestnením britskej značky od roku 2012 a akýmsi potvrdením jej postupného návratu späť na čelo. V hre je aj finančné hľadisko, tretie miesto prináša do tímovej pokladnice oveľa viac peňazí než štvrté.

„Bude to veľká výzva. Môžeme uspieť v bitke o tretie miesto, potrebujeme však urobiť všetko precízne a extrémne dobre. V posledných pretekoch sme neboli natoľko konzistentní, pričom najmä Racing Point bol o niečo rýchlejší než my. Myslím si, že bitka o tretie miesto môže byť otvorená až do posledného kola posledných pretekov v Abú Zabí. Dôležité je, že sme stále v hre. McLaren ešte môže skončiť tretí,“ povedal Lando Norris.

Je pochopiteľné, že aj v McLarene si budú všímať výsledky konkurencie. Mladý Brit si však myslí, že kľúčom k prípadnému úspechu v očakávanej veľkej bitke a najväčšej zápletke záveru sezóny môže byť presne opačný postup. „Nemali by sme sa pozerať na Renault ani na Racing Point. Môžeme uspieť tak, že sa budeme koncentrovať výlučne na seba a myslieť na našu rýchlosť a naše výkony. Nesmieme sa nechať vyrušiť ziskami či stratami súperov.“

Lando Norris začal sezónu pódiom v Rakúsku a dlho pomerne jednoznačne bodovo dominoval nad tímovým kolegom. Carlos Sainz však v priebehu októbra a novembra natiahol zaujímavú bodovú sériu a v Pohári jazdcov je o bod pred Landom Norrisom. „Posledná vec, ktorú si vo Formule 1 prajete, je byť niekým zdolaný, a zvlášť nie tímovým kolegom. Urobím všetko pre to, aby som Carlosa zdolal. Toto je niečo, čo na tomto športe milujem – tá súťaživosť a súperenie,“ vyhlásil mladý Brit.

McLaren mal pred rokom v Bahrajne veľmi dobrú rýchlosť. Oba oranžové monoposty sa kvalifikovali v TOP 10. Carlos Sainz v úvode atakoval piateho Maxa Verstappena, ktorý ho však pri pokuse o predbehnutie tvrdo trafil a spôsobil Španielovi defekt. Lando Norris bol po prvom kole štrnásty, aby prišiel do cieľa na skvelej šiestej priečke a získal svoje prvé body v F1.

V Bahrajne som pred rokom odjazdil jedny zo svojich najlepších pretekov, získal som tam svoje prvé body v F1. Táto trať ponúka dobré pretekanie koleso na koleso a veľa možností na predbiehanie, aj vďaka trom DRS zónam,“ doplnil Lando Norris.

Záver sezóny bude o rýchlosti, detailoch, no aj o spoľahlivosti. „Vieme, akí silní sú naši konkurenti. Zameriavame sa na vyťaženie maxima z nášho auta. Dôležitá bude spoľahlivosť, využitie všetkých príležitostí a nazbieranie čo najväčšieho počtu cenných bodov,“ povedal pred pretekmi v Bahrajne šéf McLarenu Andreas Seidl.