Platový strop jazdcov: Realita od roku 2023? | Magazín F1 - F1online.sk

Platový strop jazdcov: Realita od roku 2023?

Lewis Hamilton
zdroj: Mercedes

Tímy Formuly 1 sa podľa dostupných informácií dohodli na tom, že od roku 2023 vstúpi do platnosti platový strop jazdcov. Na definitívnom čísle sa síce ešte nedohodli, ale hovorí sa o tom, že to bude 30 miliónov dolárov. Nie však na jedného, ale na oboch pretekárov súčasne!

Okrem toho sa hovorí aj o platovom strope pre troch najdrahších zamestnancov tímu, teda zvyčajne pre šéfa tímu, technického riaditeľa a tretiu najdôležitejšiu osobnosť. V tomto smere sme sa však zatiaľ nedopracovali k žiadnemu konkrétnemu číslu.

Od budúceho roku bude okrem toho vo Formule 1 platiť rozpočtový strop, pod ktorým budú tímy môcť minúť 145 miliónov dolárov ročne. Existuje však aj mnoho výnimiek, ktoré sme sa pokúsili zhrnúť v priloženom videu – medzi nimi napríklad aj platy jazdcov.

Ako informuje Motorsport.com, o platovom strope sa rokovalo na pondelkovom stretnutí Komisie F1 a podporili ho šéfovia všetkých tímov. Detaily je potrebné ešte dopracovať a potom ich odobrí Svetová motoristická rada (WMSC).

Vyzerá to tak, že súčasné zmluvy, ktoré sú platné pre rok 2023 a ďalšie obdobie, budú musieť byť naplnené, ale všetky nové kontrakty už budú musieť byť dohodnuté s vedomím platového stropu.

Všeobecne sa predpokladá, že najviac ovplyvnený by mal byť Lewis Hamilton, ktorý aktuálne rokuje o novej zmluve. Ak ju však uzavrie na viac rokov, môže sa problémom teoreticky vyhnúť, prípadne tím nájde možnosti, ako mu platiť pomimo formulového kontraktu – napríklad prostredníctvom exkluzívnej sponzorskej zmluvy s Daimlerom.

„Okrem toho bude existovať priame prepojenie medzi platovým a rozpočtovým stropom,“ píše Motorsport.com. „Tímy budú môcť platový strop porušiť a na jazdcov minúť viac, ako 30 miliónov, ale táto suma bude následne odrátaná z rozpočtového stropu.“

„Rozpočtový strop je vec, ktorú sme vždy podporovali,“ povedal Toto Wolff z Mercedesu. „Podľa mňa by to malo byť podobné, ako napríklad v amerických ligách. Ak tím obmedzíte na 145 miliónov dolárov a táto suma postupne klesá, tak v určitom okamihu treba obmedziť aj platový strop.“

„Na druhej strane však nechceme prísť o superhviezdy tohto športu, takže podľa mňa musí ísť o postupné obmedzovanie od roku 2024, aby sa budúce generácie pilotov dostali na rozumnejšiu úroveň,“ skonštatoval Wolff, ktorý vzápätí dodal, že najväčšie superhviezdy všetkých športov si zaslúžia veľa peňazí.

Možno vás zaujme

Komentáre