Mercedes-Benz navyšuje podiel v Aston Martine, bude to 20 percent | Magazín F1 - F1online.sk

Mercedes-Benz navyšuje podiel v Aston Martine, bude to 20 percent

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Mercedes

Z Mercedesu-Benz bude po novom druhý najväčší spolumajiteľ Aston Martinu a obe značky sa dohodli aj na silnejšej technickej spolupráci. Aktuálna novinka sa síce týka sféry osobných automobilov, avšak dá sa očakávať, že v konečnom dôsledku pôjde o omnoho hlbšiu spoluprácu.

Aston Martin bude mať od budúceho roku aj vlastný tím v F1 (súčasný Racing Point), no a zo Sebastiana Vettela by mal byť globálny ambasádor značky. Zahraničné zdroje okrem toho pripomínajú, že časť dizajnérov Astonu by mala sídliť v novej tímovej továrni, ktorá vyrastá v Silverstone.

Mercedes-Benz by mal svoj podiel v Aston Martine aktuálnymi krokmi navýšiť až na 20 percent, vďaka čomu získa britská spoločnosť prístup k špičkovým technológiám vrátane architektúry súčasných a budúcich pohonných jednotiek. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že podiel v spoločnosti už majú aj Toto Wolff a Sebastian Vettel.

„Pre Aston Martin je to transformačný okamih,“ povedal majiteľ spoločnosti a výkonný riaditeľ Lawrence Stroll, podľa ktorého ide o výsledok šesťmesačného enormného úsilia. „S progresom, ktorý sme doposiaľ dosiahli, som veľmi spokojný. Napriek tomu, že ide o veľmi ťažké časy, sme pôvodný časový plán ešte predstihli.“

Stroll okrem toho potvrdil, že ďalšími spolumajiteľmi Aston Martinu sa stali spoločnosti Zelon Holdings a Permian Investment Partners.

„Všetky tieto veci sú mimoriadne dôležité, no a okrem nich tu samozrejme máme aj veľkú marketingovú platformu, o ktorú sa postará budúcoročný návrat továrenského Aston Martinu do F1. Máme správny tím, partnera, plán i financie na to, aby sme sa zaradili medzi najlepšie značky luxusných áut na svete,“ dodal Lawrence Stroll.

„Vďaka tejto rozšírenej forme spolupráce budeme môcť Aston Martinu poskytnúť prístup k novým špičkovým pohonným a softvérovým technológiám a komponentom, vrátane nových hybridných a elektrických systémov ďalšej generácie,“ pridal pár slov šéf produktovej stratégie Mercedesu-Benz Wolf-Dieter Kurz.