Cardile potvrdil nasadenie vylepšeného difúzora | Magazín F1 - F1online.sk

Cardile potvrdil nasadenie vylepšeného difúzora

fotka k článku undefined
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

Ferrari zakončí sériu noviniek na Veľkej cene Portugalska. Po zmenách, ktoré Scuderia predstavila v Rusku a Nemecku, sa monopost SF1000 dočká tretej modifikácie za tri podujatia. Podľa šéfa Ferrari pre výkonnosť, Enrica Caridleho, sa úpravy týkajú najmä oblasti difúzora.

Problémy Ferrari v tejto sezóne sa netýkajú len motora, ktorý musel byť prestavaný, ale aj aerodynamiky. S vysokou pravdepodobnosťou bude tohtoročná sezóna pre Scuderiu najhoršia za štyridsať rokov. Tím už priznal, že sa začal koncentrovať na rok 2021 a nasledujúce.

„Už sme predstavili niekoľko menších úprav aerodynamického balíka, najprv v Soči a potom na Nürburgringu. V Portimau budeme mať ďalší update, najmä v oblasti difúzora, ktorý zavŕši program stanovený pred niekoľkými mesiacmi,“ povedal Enrico Cardile.

Podľa vyjadrení šéfov i jazdcov tímu nie sú vylepšenia zamerané ani tak na okamžité zlepšenie výsledkov na trati, ale skôr na overenie správnosti vývojového smeru pre rok 2021. A v tomto smere sa výsledky zatiaľ javia ako pozitívne. V ďalšie potvrdenie správnosti vývojovej cesty dúfajú aj v Portugalsku.

„Indikácie z posledných veľkých cien sú pozitívne a dúfame, že rovnako to bude platiť aj pre tento víkend. Musíme vziať do úvahy najmä to, že vývoj v tejto sezóne je viac ako inokedy zameraný na nasledujúcu sezónu,“ hovorí Cardile.

„Zároveň však stále očakávame aj zlepšenie výkonnosti SF1000. Radi by sme nás videli na čele skupinky áut, ktoré v súčasnosti delí pár desatín, teda od štvrtého miesta nižšie,“ dodal.

V roku 2021 budú vývoj aerodynamiky obmedzený. Ferrari bude mať k dispozícii dva vývojové žetóny a šéfovia technického oddelenia už potvrdili, že oba padnú na vylepšenie zadnej časti auta, vrátane difúzora. Scuderii by mohla pomôcť aj zmena technických pravidiel, ktorá má za cieľ zníženie celkového prítlaku.

„Veríme, že zadná časť monopostu ponúka najväčší priestor na zlepšenie. Hovorím to nielen preto, že túto oblasť čakajú po úprave pravidiel významné zmeny, ale aj z dôvodu celkového usporiadania nášho auta. Verím, že v tejto oblasti môžeme skutočne dosiahnuť významný progres. Preto sme sa rozhodli minúť žetóny práve na túto oblasť,“ povedal Cardile.