fb pixel
logo F1online.sk

Ak chceme Maxa zdolať, Oscar by sa mal inšpirovať Prostom, žartuje Lando Norris

Oscar Piastri a Lando Norris
© LAT Images/McLaren
Milan Kubala
Milan Kubala23. 9. 2023

Oscar Piastri a Lando Norris budú do nedeľnej VC Japonska štartovať z druhého a tretieho miesta. Keby bol pred nimi ktokoľvek s výnimkou Maxa Verstappena, mohli by teraz kuť plány, ako ho v pretekoch dostať za seba. Nanešťastie ich v kvalifikácii predbehol práve obhajca titulu. Lando Norris pochybuje, že sa s ním dokážu pretláčať.

Norris tentoraz ťahal za kratší koniec v súboji s vlastným tímovým kolegom. Piastri podal veľmi sympatický výkon, keď si uvedomíme, že v Suzuke jazdí prvýkrát v živote a aj s novým balíčkom sa začal spoznávať len v piatok.

V kvalifikácii sa Red Bullu nedalo oveľa viac priblížiť. Lando Norris má zato, že potenciál monopostu využil takmer na maximum. “Viac-menej. Keby nie, tak by som nepodal veľmi dobrý výkon. Z auta dostávame väčšinu jeho potenciálu.”

“Miestami sa vyskytne nejaká slabšia zákruta. V prvej polovici kola som získaval poldruha desatiny, ale keď sme takto na hrane a viac využijete pneumatiky na začiatku, tak stratíte na konci kola. Niekde pridáte, inde uberiete. Nakoniec to stačilo na druhé a tretie miesto, takže to bol dobrý deň,” zhodnotil.

Tak či onak, strata šiestich desatín na Maxa Verstappena pred nedeľou neveští nič dobré. V konečnom dôsledku však takmer nikto nečaká, že by McLaren mohol rýpať do červeného býka.

“Pokúsime sa ho poraziť, ale ak sa v druhej zákrute udrží na čele, tak toho veľa nezmôžeme. Oscar, ak by si chcel v prvej zákrute napodobniť Prosta alebo Sennu, spokojne choď do toho, pre mňa by to bolo krásne!” usmieval sa Lando Norris, ktorý svojou odpoveďou pobavil aj prísediaceho Maxa Verstappena. “Máme slušnú pretekovú rýchlosť. Určite nebude taká dobrá ako rýchlosť Red Bullu, ale dáme do toho všetko.”

McLaren však nesmie hľadieť len dopredu. Jeho hlavnými súpermi sú Ferrari a Mercedesy. Najmä strieborné šípy zvyknú v pretekoch zažiariť. Výrazne by mohli profitovať zo svojej šetrnosti k pneumatikám. Japonský okruh ich totiž derie zaživa.

“Z našej celkovej rýchlosti a z rýchlosti našich súperov vieme, že Mercedes býva v nedeľu veľmi silný. Myslím si však, že my sme silní celý víkend od kvalifikačných jázd až po pretekové,” analyzuje 23-ročný Angličan. “Dúfame, že budeme mať ľahšie preteky, ale tu preteky nikdy nie sú ľahké. Undercut je tu veľmi silný, takže sa toho bude diať dosť.”

V inom rozhovore bol Lando aj tradične uštipačný. “Ak si myslíte, že vyzveme Red Bull, tak neviem, aký šport ste sledovali. Na štarte to však skúsime. Niečo podobné sme spravili v Silverstone, no Red Bull je o šesť desatín na kolo rýchlejší, pričom ich preteková rýchlosť býva ešte lepšia,” zdôraznil. “V Suzuke sa môže stať veľa vecí, stali sa aj v minulosti.”

“Máme dve autá, aby sme niečo skúsili, ale aj za nami sú rýchle monoposty. Pérez má oveľa rýchlejšie auto a Leclercov monopost je na tom podobne ako my. Čakajú nás preteky s autami za nami,” avizuje držiteľ deviatich formulových pódií.