Ferrari má problém: Potrebujeme urobiť veľký krok, zhodujú sa piloti | Magazín F1 - F1online.sk

Ferrari má problém: Potrebujeme urobiť veľký krok, zhodujú sa piloti

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Scuderia Ferrari

Bolo veľmi nelichotivé vystúpenie Ferrari v piatkových tréningoch dôsledkom špecifického testovacieho programu alebo sme videli skutočnú výkonnosť monopostu SF-23? Nuž, prvé odpovede na túto otázku Tifosi nepotešia.

Ferrari v prvom tréningu nenasadilo mäkké pneumatiky. Technický riaditeľ stajne Enrico Cardile po odjazdení prvej hodiny novinárom povedal, že do Holandska prišli so špecifickým testovacím programom, ktorý je reakciou na veľmi nelichotivé vystúpenie monopostu SF-23 v Silverstone a na Hungaroringu.

Trápenie oboch pilotov stajne však pokračovalo aj v druhom tréningu. Časy Carlosa Sainza, ktorý vynechal prvý tréning a uvoľnil miesto rezervnému pilotovi stajne Robertovi Švarcmanovi, a Charlesa Leclerca boli dosť slabé. Monačan mal okrem toho veľké problémy poskladať kolo dokopy.

Po skončení piatkových jázd sa obaja piloti pred novinármi škrabali za uchom a netvárili sa spokojne.

„Nebolo to nijak skvelé a mali sme niekoľko ťažkostí,“ povedal po piatku Leclerc. „Prvý tréning bol veľmi náročný, druhý priniesol posun správnym smerom, ale stále potrebujeme pred sobotou urobiť krok vpred.“

„Jedným dychom však treba dodať, že celé pole je nesmierne vyrovnané, takže zlepšenie o dve alebo tri desatiny bude znamenať tretie alebo štvrté miesto. Nebol to však skvelý pocit a máme veľký priestor na zlepšenie. Musíme urobiť krok vpred a zistiť, čo sa pokazilo,“ dodal monacký pretekár.

Ferrari pritom auto nijak nezmenilo. Rovnaký monopost skončil tretí v Belgicku, ale zjavne sa opäť potvrdzuje, že výkonnosť z okruhu na okruh veľmi kolíše. Na otázku, v čom bol problém, Leclerc odpovedal: „Myslím si, že je to o vyladení, pretože medzi prvým a druhým tréningom sme urobili drobné zmeny a dokázali sme sa posunúť správnym smerom. Potrebujeme v tom pokračovať aj pred sobotou.”

„Musíme sa pokúsiť dostať auto do správneho okna, čo sa nám zatiaľ nepodarilo. Mám celkom jasnú predstavu, čo od neho chcem. Musíme nájsť správne nastavenie a zbaviť sa problémov, ale som presvedčený, že sa nám to podarí. Za normálnych okolností sme pri podobných výzvach celkom dobrí. Musíme urobiť krok vpred a v sobotu bude všetko v poriadku,“ ubezpečil fanúšikov Charles.

Ferrari sa z podujatia na podujatie prepadlo z pódiovej priečky mimo najlepšiu desiatku. Samozrejme, víkend ešte ani zďaleka neskončil, ale len to ukazuje, že pre túto sezónu sú výkyvy formy – teda až na Red Bull – absolútne typické.

„Je to zvláštne, ale takto to v tomto roku skrátka chodí. Celé pole je veľmi vyrovnané a ako som povedal pred štartom víkendu, presne na toto sa musíme sústrediť v druhej polovici sezóny. Keď tím dokáže vyťažiť z auta maximum, môžeme poraziť všetkých s výnimkou Red Bullu. Tento víkend to len potvrdzuje. Nedokázali sme maximalizovať náš balík a zatiaľ sme sa nezmestili ani do najlepšej desiatky,“ povedal Monačan.

„Ak však odvedieme kvalitnú prácu pri nastavení monopostu, v sobotu sa môžeme dostať do najlepšej trojky. Všetko je veľmi vyrovnané a teraz je na nás, aby sme odviedli čo najlepšiu robotu,“ dodal Leclerc.

Jeho tímový kolega Carlos Sainz naskočil do auta až v druhom tréningu a ani on nevyzeral spokojne – na trati aj pred mikrofónmi médií. Jeho šestnáste miesto to len podčiarkuje.

„Nebol to ľahký tréning. Dostať sa späť do formy nie je na okruhu ako Zandvoort nikdy jednoduché. Aj keď sa mi veľmi skoro podarilo nabrať rýchlosť, bohužiaľ, zatiaľ nevyzeráme veľmi konkurencieschopne. Budeme potrebovať nájsť nejaký čas, prítlak a vyváženie, pretože dnešok bol ťažký pre celý tím,“ povedal po piatku Sainz.

„Myslím si, že niečo podobné sme videli v Maďarsku, keď sme sa presunuli na okruhy s vyššími požiadavkami na prítlak. Keď na auto namontujeme veľké zadné krídla, z nejakého dôvodu nemáme takú priľnavosť ako ostatní. Musíme zistiť, prečo tomu tak je.“

„Myslím si, že pred sobotou sa z toho môžeme poučiť a napraviť naše problémy. Zároveň sme však druhý tréning zakončili na šestnástom mieste, takže ak chceme zabojovať o najlepšiu trojku v sobotu a v nedeľu, potrebujeme urobiť veľký krok vpred.“

„Dnes sa nám nepodarilo poriadne poskladať kolo dokopy a ja mám za sebou len jeden tréning, takže je tu priestor na zlepšenie. V Maďarsku sme však mali problém vôbec postúpiť do Q3 a tento víkend môžeme mať do činenia s niečím podobným, zvlášť pri takto vyrovnanom štartovom poli,“ povedal Sainz.