Alonsovi bude do konca roka stačiť aj pár pódií: Teraz bojujeme v Lige majstrov | Magazín F1 - F1online.sk

Alonsovi bude do konca roka stačiť aj pár pódií: Teraz bojujeme v Lige majstrov

fotka k článku undefined
zdroj: LAT Images/Aston Martin

Aston Martin začal sezónu ako najväčšie prekvapenie sezóny, ale zakončiť ju môže ako jedno z najväčších sklamaní. Šťastena vo Formule 1 dokáže byť vrtkavá a aj Fernandovi Alonsovi je jasné, že jeho tím sa musí zlepšiť. Zostáva však pokojný, keďže Aston Martin pred touto sezónou nečakal, že bude bojovať, ako to nazval sám Fernando, v „Lige majstrov“.

Stajňa zo Silverstone priviezla do Zandvoortu dlho očakávané vylepšenia, ktoré ju majú vrátiť späť do boja o pódiá. Tím má zo začiatku sezóny „nadrobené“, vďaka čomu si v prostrednej časti roka dokázal udržať aspoň celkové tretie miesto v Pohári konštruktérov.

Na začiatku ročníka sa hovorilo, že by Aston Martin mohol využiť prípadnú chybu Red Bullu a zvíťaziť. Fernando Alonso čaká na výhru už celú dekádu a toto vyzeralo ako dobrá príležitosť na ukončenie negatívnej šnúry. V súčasnosti to však skôr vyzerá, že Španiela do konca sezóny neuvidíme ani na pódiu. Ak by sa tak stalo, Alonsa by to vraj nijak nemrzelo.

„Nie, nebol by som sklamaný,“ povedal. „V súčasnosti je to náročnejšie. Podľa mňa teraz panuje tvrdšia konkurencia v boji o pódium. Až štyri tímy teraz bojujú za Red Bullom, takže bude náročnejšie vybojovať v druhej polovici sezóny šesť pódií, ako sa nám to podarilo v tej prvej. Budem však rád a dúfam, že by sa nám mohli podariť aspoň nejaké dve alebo tri umiestnenia na stupňoch víťazov.“

Je pravda, že boj o pódiá je teraz nesmierne vyrovnaný. Keď si uvedomíme, že Mercedes, Aston Martin, Ferrari a McLaren bojujú len o tretie miesto (ak Red Bull alebo jeho piloti nič nepokazia), máme osem jazdcov bojujúcich o jeden stupienok „na bedni“.

„Dá sa povedať, že sme neočakávali takúto úroveň výkonnosti. Od prvých pretekov sme na tom boli veľmi dobre a podarilo sa nám maximalizovať naše príležitosti na úvodných podujatiach,“ hovorí Alonso.

„Neskôr sme však už nedokázali byť takí konkurencieschopní, ale darilo sa nám zakaždým bodovať. Teraz sa chceme vrátiť v lepšej forme. Za Red Bullom je pole vyrovnané a naším cieľom je až do Abú Zabí bojovať s Mercedesom, Ferrari a McLarenom,“ dodal Alonso.

Nebude to však ľahká úloha. Na návrat do starej formy bude tím potrebovať zlepšiť svoje auto a pritom neskompromitovať vývoj toho budúcoročného, na ktorý už obrátili pozornosť všetci hlavní súperi Aston Martinu. Je jasné, že tím nečaká nič jednoduché.

„Toto je Formula 1 a veci sa menia veľmi rýchlo. Myslím si, že rýchlosť nášho auta nás všetkých prekvapila, aj keď tím v zime pracoval na riešení vlaňajších problémov. Od spoľahlivosti až po stratégiu nám to v úvode sezóny šlo dobre a väčšinou sa nám podarilo doručiť výsledok,“ hovorí Alonso.

„Nie je to len o rýchlosti auta, ale od prvého tréningu po nedeľné preteky musíte všetko zvládnuť na jednotku. Teraz bojujeme v Lige majstrov a sme v spoločnosti najlepších tímov, ktoré sa ostatných snažia prekonať. Toto bude pre Aston Martin najväčšia výzva,“ dodal Alonso.