Stroll to po budúcej sezóne zabalí, myslí si Croft | Magazín F1 - F1online.sk

Stroll to po budúcej sezóne zabalí, myslí si Croft

fotka k článku undefined
zdroj: Martin Trenkler

Spomedzi pilotov na štartovom rošte čelí azda najväčšej kritike Lance Stroll. Pýtate sa, prečo? Dvadsaťštyriročný Kanaďan je totiž snáď už posledným pretekárom, ktorého možno v súčasnej F1 označiť za jazdca-platiča. Nebyť Lawrenca Strolla, miliardára, ktorý zároveň stojí v čele predstavenstva Aston Martinu, Stroll junior by si na základe svojich výkonov našiel miesto v niektorom z iných tímov len ťažko. Podľa Davida Crofta by to v prípade, že by nebol podporovaný otcom, možno ani nemal v úmysle. Komentátor Sky Sports sa totiž domnieva, že rodáka z Montrealu účinkovanie v najvyššej motoristickej súťaži nebaví a dá jej už čoskoro zbohom.

Stroll vstúpil do kolotoča Formuly 1 už ako osemnásťročný. Zatiaľ čo časť formulovej obce ho označovala za mimoriadne talentovaného pretekára, odvolávajúc sa na jeho víťazstvo v európskej F3, väčšina sa zhodla na tom, že pri jeho angažovaní zohrali úlohu peniaze.

Kanaďan síce už počas prvej sezóny v F1 zaknihoval pódium ako vôbec najmladší nováčik v histórii a takmer na body zdolal vtedajšieho tímového kolegu Felipeho Massu, no treba si naliať čistého vína a priznať si, že Brazílčan bol v tom čase už za zenitom.

V nasledujúcom, v poradí druhom ročníku, mal Stroll po prvýkrát a zatiaľ aj naposledy navrch od svojho tímového súputníka, keď predčil Sergeja Sirotkina. V ďalších sezónach však už zakaždým ťahal za kratší povraz – či už voči Sergiovi Pérezovi, Sebastianovi Vettelovi alebo aktuálne Fernandovi Alonsovi, na ktorého stráca v súčasnosti už vyše sto bodov.

O Fernandovi Alonsovi je známe, že nejedného zo svojich bývalých kolegov zadupal do zeme a ten či onen pretekár následne stratil radosť z pretekania. Najnovšie sa zdá, že obdobný osud postihol aj Strolla, ktorý pôsobí častokrát nezaujato, deprimovane či znudene, a to aj pri rozhovoroch pred televíznymi kamerami.

Pre Davida Crofta by preto nebolo prekvapením, ak by sa držiteľ troch pódiových umiestnení s „efjednotkou“ už čoskoro rozlúčil. „Lance Stroll je pravdepodobne jediným pretekárom na štartovom rošte, o ktorom sa vie, že ma zaistené miesto, pokiaľ má za sebou svojho otca,“ vyslovil sa 53-ročný Brit v podcaste Sky Sports.

„To je jeden z dôvodov, prečo zmluva Lanca Strolla nikdy nebola témou dňa,“ pokračoval. „Nikdy sme sa nezamýšľali nad tým, aká ho čaká budúcnosť [po odchode z F1, pozn. red.], ale tak trochu sa domnievam, že o rok a pol uvidíme Strolla pretekať vo Formule 1 naposledy a následne sa bude venovať niečomu inému.“

„Nazdávam sa, že ho to celé prestáva baviť. Nemyslím si, že Formula 1 bol šport, ktorému sa chcel venovať, keď bol mladší. Nehovorím však, že si pretekanie v F1 neužíva, no občas, keď sa naňho pozriem, mám dojem, že sa chce venovať niečomu inému.“

„Chcem vidieť späť Lanca Strolla, takého, aký bol v Bahrajne [kde podal vzhľadom na svoj zdravotný stav znamenitý výkon, pozn. red.], pretože si myslím, že vyzerá byť momentálne tak trochu stratený. Myslím si, že ho to prestalo baviť a čokoľvek sa stalo, Lance jednoducho nevyzerá byť motivovaný tak ako na začiatku sezóny,“ zakončil Croft.