Grosjean sa teší s Gaslym, no aj naňho trochu žiarli | Magazín F1 - F1online.sk

Grosjean sa teší s Gaslym, no aj naňho trochu žiarli

Romain Grosjean
zdroj: Haas F1 Team

Prvýkrát po 24 rokoch sa francúzski fanúšikovia dočkali svojho víťaza v pretekoch Formuly 1. Po Olivierovi Panisovi sa to podarilo Pierrovi Gaslymu, ktorému tak trochu závidí Romain Grosjean, ďalší Francúz v štartovom poli.

Romain Grosjean má na konte desať pódií, no žiadne víťazstvo. Najbližšie bol k nemu v rokoch 2012 a 2013, keď skóroval dve druhé miesta a sedem tretích. Viackrát sa dokonca ocitol vo vedení pretekov, no nikdy sa mu to nepodarilo premeniť na víťazstvo.

A veľkým francúzskym hrdinom sa v najbližšom čase zrejme nestane — určite nie pri výkonoch, ktoré teraz podáva Haas. “Samozrejme, že aj trochu žiarlim, pretože tri alebo štyrikrát som bol blízko k víťazstvu, a dlhé roky nevyhral žiaden Francúz,” hovoril vo štvrtok v Mugelle Romain Grosjean. “Ale naozaj sa veľmi teším s Pierrom. Myslím si, že si to zaslúžil. Odviedol mega prácu.”

Pierrovi Gaslymu sa hneď po pretekoch pokúšal dovolať francúzsky prezident Emmanuel Macron, objavil sa na titulnej strane pondelňajšieho vydania L’Equipe a do neba ho vychválili aj viacerí jeho konkurenti v padoku.

“Samozrejme, že vo Francúzsku je to veľká vec, a aj bola,” komentuje ďalej Grosjean. “Dúfam, že diváci pri televíznych obrazovkách a fanúšikovia to budú sledovať ešte viac. Ale myslím si, že to najdôležitejšie je celkovo mať vo Formule 1 viac takejto šou a viac pretekov ako v Monze.”

Grosjeanovi by sa víťazstvo istotne zišlo, hlavne po neutíchajúcej kritike na jeho adresu na sociálnych sieťach. Tá je v skutočnosti taká veľká, že by Francúzovi pomohol vlastne aj zisk bodov — je jedným zo štyroch pilotov, ktorí tento rok ešte neskórovali.

“Myslím si, že po mentálnej stránke som pomerne silný a za tie roky som to ukázal,” reaguje na margo toho, či ho negatívne komentáre pod jeho príspevkami nejako ovplyvňujú. “Niekedy to nie je vôbec pravda a z toho som trochu sklamaný. Preto na niektoré odpovedám a žartujem, pretože je mi z toho na smiech. Nech už sa objavujú akékoľvek urážky, len im chcem ukázať palec hore alebo nejaký vtip.”

“Ale s tým sa nedá nič robiť. Myslím si, že celkovo žijeme vo svete, v ktorom nemusíme takým ľuďom venovať pozornosť. Nemajú ani poňatia o tom, čím si my prechádzame. Nemajú ani poňatia o tom, čím si počas kariéry prechádzajú naše telá, aké je to vyčerpávajúce, koľko nám je toho zobraté, pretože sme preč od našich rodín, a tak ďalej. Im sa len páči, keď môžu na niekoho takto nadávať, pretože je to ľahké a zadarmo.”

“Môžu v tom ale pokračovať koľko chcú. Je mi to jedno, ďakujem tým, ktorí ma podporujú. Myslím si, že viac ľudí ma podporuje ako nenávidí, ale vždy radšej vidíme pohár ako poloprázdny,” dodal Grosjean.

Možno vás zaujme

Komentáre