fb pixel
logo F1online.sk

Alonso priznáva, že jeho súčasná zmluva nemusí byť posledná

Fernando Alonso
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík27. 7. 2023

Tohtoročné prestupové leto sa nebude týkať Fernanda Alonsa. Španielsky matador vlani poriadne rozčeril vody svojím prestupom z Alpinu do Aston Martinu. Ako sa ukázalo, rozhodne to bol jeden z jeho šťastnejších prestupov. Lawrence Stroll mu ponúkol dobré podmienky a splnil aj jeho želanie o podpise viacročnej zmluvy. Alonso tak bude pokračovať s Aston Martinom aj v roku 2024.

Čo však rok 2025? Bude sezóna 2024 pre Fernanda poslednou alebo ho budeme vídať vo Formule 1 aj naďalej? Sám hovorí, že je to ťažká otázka, ktorou sa v súčasnosti nezapodieva.

Presne v deň belgického šprintu oslávi rodák z Ovieda svoje 42. narodeniny. V súčasnosti je najstarším a s 367 veľkými cenami na konte aj najskúsenejším pilotom na štartovom rošte. Otázka je, dokedy to bude platiť.

„Budúci rok sa o to začnem trochu viac zaujímať,“ povedal Alonso na margo svojej budúcnosti. „V súčasnosti o tom, samozrejme, premýšľam a hovoril som na túto tému aj s tímom. Odložili sme to však na leto 2024.“

„Keby sa ma pýtali dnes, tak odpoviem áno, chcem pokračovať. Som veľmi zvedavý, čo prinesie rok 2025. Aston Martin bude mať nový veterný tunel a všetko znie veľmi lákavo. Osobne sa cítim silný a plný energie. Cestovanie ani tréning ma neunavujú, naopak, tešia ma,“ povedal dvojnásobný majster sveta.

„Počas týždňov po Silverstone som sa tešil, až sadnem do auta a budem môcť jazdiť. V kariére som však zažil chvíle, keď som sa cítil trochu presýtený cestovaním a pretekaním. Ak máte dlhodobé záväzky, môže vás to zaťažovať. Ja mám radšej, keď si to môžem užívať. Keď si to užívam, tak predĺžim zmluvu o ďalší rok,“ vysvetlil Alonso.

Fernando už musí byť na tieto otázky dobre zvyknutý. Čelí nim prakticky od veľmi frustrujúceho pôsobenia v McLarene, ktoré vyústilo až v ročnú prestávku. Volanie kráľovnej motoršportu však bolo veľmi silné. Na otázku, či stále môže získať svoj tretí titul a vyhrávať, odpovedá jednoducho: „Ak by som si to nemyslel, tak by som skončil s pretekaním.“

„Sezóna Formuly 1 znamená množstvo obetí, veľa cestovania a intenzívnu prípravu, to všetko s cieľom dokráčať až k titulu. Aj vďaka skúsenostiam viete, že vo Formule 1 potrebujete aj iné veci ako osobné ambície alebo túžbu. Musíte byť v správnom čase na správnom mieste.“

„V súčasnosti som v správnom čase na správnom mieste, ale nie som posadnutý úspechom. Na úvod by mi stačilo aj víťazstvo. Či získam tretí titul alebo nie, záleží od skutočností, ktoré sú mimo moju kontrolu,“ povedal Alonso.