fb pixel
logo F1online.sk

Tento víkend sme v defenzíve, ale hodnotiť budeme až po Abú Zabí, hovorí Alonso

Fernando Alonso
© Aston Martin
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík8. 7. 2023

Začína pozvoľný prepad Aston Martinu? Výsledky tohto tímu na posledných dvoch podujatiach naznačujú, že stajňu okolo superhviezdy Fernanda Alonsa čaká ešte dlhá a náročná cesta. V Rakúsku sa Španiel nedokázal kvalifikovať v najlepšej šestke, v Británii bude štartovať z deviateho miesta. Je toto nový trend alebo začal pozvoľný zostup Aston Martinu?

Španielsky pretekár sa po menej úspešnom víkende v Rakúsku zastrájal vyraziť v Silverstone do útoku. Legendárny okruh mal Aston Martinu lepšie vyhovovať, ale napriek tomu pokračuje v pomerne nevýrazných výkonoch.

„Určite to nebol dobrý deň, deviate a dvanáste miesto nie je pre nás vytúžený výsledok, ale už sa s tým nedá nič robiť. Budeme dúfať v lepší výsledok v nedeľu s dobrými bodmi na konci. Zdá sa, že tento víkend sme v defenzíve a nebudeme bojovať o veľké body. Uvidíme, čo sa stane pred nami,“ povedal deviaty muž kvalifikácie Fernando Alonso.

Španielsky pretekár nevidel po sobote veľký priestor na zlepšenie. Na Verstappena stratil dvojnásobný šampión takmer sekundu, Alex Albon na Williamse bol rýchlejší o 129 tisícin sekundy a Pierre Gasly o 60 tisícin pomalší. Napohľad to vyzerá, akoby sa Aston Martin vrátil do stredu poľa.

„Nebola to pre náš tím najlepšia kvalifikácia v sezóne. Neviem, kde bolo možné urobiť niečo lepšie, možno zlepšenie o desatinu alebo pätnásť stotín sekundy nebolo nemožné, ale viac sa zrejme dosiahnuť nedalo. Musíme pokračovať v práci a porozumieť tomu, pretože to nie je prvýkrát, čo sme na podobnom type okruhu neboli konkurencieschopní v kvalifikácii,“ povedal Alonso.

Tento tím priviezol do Kanady veľký balík vylepšení, ktorý zatiaľ nepriniesol taký krok vpred ako novinky z dielne Ferrari, McLarenu a ďalších. V Silverstone tím určite očakával viac, ale zdá sa, že výkonnosť monopostu AMR23 nie je v porovnaní s konkurenciou taká dobrá ako na začiatku sezóny. Alonso pozbieral v prvej tretine ročníka šesť pódií z ôsmich podujatí, ale na posledných dvoch sa k najlepšej trojke ani nepriblížil. Je to nový trend alebo sa Aston Martin čoskoro vráti vo forme zo začiatku sezóny?

„Vo zvyšku roka to bude lietať zhora-dolu. My sme začali sezónu veľmi dobre, ale boli sme rýchly aj pred pár týždňami v Kanade, čo nie je dávno. Naši súperi dokázali výrazne zlepšiť svoje monoposty a priviezli množstvo nových dielov, čo je podľa mňa jeden dôvod, druhým je charakter okruhu. Nemali sme najlepšiu výkonnosť v Barcelone, Rakúsku a teraz na Silverstone, čo sú všetko podobné okruhy, takže musíme porozumieť slabinám nášho monopostu a zapracovať na tom,“ hovorí Alonso.

„Budeme mať hromadu času na hodnotenie po Abú Zabí. Nie je dôvod stresovať sa. Napríklad Williams bol na tejto trati silný už vlani, Alex štartoval po mojom boku, rovnako rýchli boli aj v Monze. McLaren bol vlani veľmi silný v Rakúsku a v Silverstone, rovnako to platí aj teraz. Počkajme si a uvidíme. Musíme využívať naše dobré víkendy na zbieranie množstva bodov a pridať nejaké aj počas slabších víkendov,“ dodal Fernando.

Súvisiace články