Formula 1: Rivalita medzi Verstappenom a Hamiltonom

Max Verstappen
© Sebastiaan Stam/Unsplash
Redakcia
Redakcia 29. 6. 2023

Ako súboj generácií možno označiť rivalitu medzi dvomi špičkovými pilotmi F1, Lewisom Hamiltonom a Maxom Verstappenom. 12-ročný vekový rozdiel totiž predznamenáva pomalý koniec éry obľúbeného Brita, kdežto Belgičan pretekajúci v holandských farbách má značnú časť kariéry ešte pred sebou. Ich rivalita však bola a stále je ozdobou pretekov Formule 1.

Max Verstappen sa narodil 30. septembra 1997 v belgickom Hasselte, ale preteká pod holandskou vlajkou. V roku 2015, vo veku 17 rokov a 166 dní, debutoval na pretekoch F1 v tíme Toro Rosso. Vyznačuje sa agresívnym štýlom jazdy, ktorým si získal milióny fanúšikov tohto motoristického športu. Zároveň je najmladším pilotom, ktorý dokázal zvíťaziť na niektorej z Veľkých cien F1. Podarilo sa mu to v Španielsku v roku 2016 vo veku 18 rokov a 228 dní.

Jeho veľký rival Lewis Hamilton sa narodil 7. januára 1985 v Anglicku a na okruhu F1 debutoval vo svojich 22 rokoch v drese tímu McLaren. Jeho F1 výsledky, hneď v jeho prvej sezóne, v ktorej sa stal dovtedy najmladším jazdcom, ktorý sa dokázal prebojovať v celkovom poradí šampionátu na stupeň víťazov, naznačovali, že v nasledovných rokoch bude mať Formula 1 nového kráľa.

Rekordman so šľachtickým titulom

Lewis Hamilton dokázal počas svojej kariéry vytvoriť hneď niekoľko rekordov. Zároveň sa aktívne zapája do spoločenského života, je napríklad známym zástancom práv LGBTI+ komunity. Za svoj športový prínos, ale aj za rozsiahlu charitatívnu činnosť mu kráľovná Alžbeta II udelila v roku 2021 šľachtický titul Sir.

V súčasnosti je držiteľom 7 majstrovských titulov, rovnako ako legendárny Michael Schumacher. Na absolútny rekord mu stačí vyhrať ešte jeden šampionát. S najväčšou pravdepodobnosťou sa mu to v tejto sezóne nepodarí, na lídra Maxa Verstappena strácal po 9 pretekoch z 22 plánovaných priepastných 93 bodov.

Svoj prvý titul získal Hamilton už v druhej sezóne medzi profesionálmi F1, zatiaľ posledný v roku 2020. Do konca sezóny 2022 vyhral celkovo 103 pretekov, 103-krát si vyjazdil aj pole position a 183-krát stál na stupni víťazov. Najväčšie úspechy dosiahol v tíme svojho aktuálneho zamestnávateľa Mercedes AMG Petronas, ktorého dres oblieka už od roku 2013.

Prelomová sezóna 2021

V roku 2021 vyhral svoj prvý titul majstra sveta Max Verstappen. Prevzal tak žezlo po Hamiltonovi a svoj triumf obhájil aj v sezóne 2022. Lídrom je tiež v aktuálnej sezóne a má tak veľkú šancu na zlatý hattrick. Jazdec tímu Red Bull Racing v ostatnej sezóne dominoval, keď z 22 pretekov vyhral 15 a len 5-krát nestál na stupni pre víťazov.

Práve ročník 2021 možno označiť za prelomový. A zároveň za jeden z najatraktívnejších a najnapínavejších za posledné roky. O víťazovi seriálu sa rozhodlo až na poslednej Veľkej cene v Abú Zabí. Na svoje si prišli tiež fanúšikovia tipovania, pretože posledných 6 pretekov, od Veľkej ceny USA až po spomínané finálové kolo v Emirátoch bola Formula 1 v podstate len o dvoch jazdcoch. Kurzy favorizovali na víťaza raz jedného raz druhého. V USA a Mexiku vyhral Verstappen pred Hamiltonom, nasledovné tri Veľké ceny v Brazílii, Katare a Saudskej Arábii sa poradie vymenilo, a tak bolo pred záverečnými pretekmi sezóny všetko otvorené.

Pole position si vďaka pomoci tímového kolegu Sergia Péreza vyjazdil Verstappen. Vedľa neho stál v prvom rade Hamilton. Po štarte sa dostal Hamilton na prvé miesto, ale ešte v prvom kole zaútočil Verstappen s cieľom získať opäť vedúce postavenie. Následkom súboja vyšiel Hamilton z trate, športoví komisári však Angličana nepenalizovali. Významnú rolu v pretekoch hral opäť Sergio Pérez. Ten sa dostal na prvé miesto po tom, ako obaja rivali zamierili do boxov. Hamilton ho z druhej pozície po výmene pneumatík rýchlo dobiehal, avšak nedarilo sa mu Péreza predbehnúť, čo ho spomaľovalo a dávalo šancu Verstappenovi priblížiť sa. Pérez po dvoch kolách ostrých súbojov odišiel do boxov a Hamilton začal opäť zvyšovať svoj náskok. Holanďanovi pomohla havária Nicholasa Latifiho 5 kôl pred koncom, keď sa zdalo byť o víťazovi rozhodnuté. Na trať vyšlo safety car. Verstappen to využil na ďalšiu výmenu pneumatík a dokázal sa vrátiť za Hamiltona. Napínavejšie vyvrcholenie sezóny si diváci nemohli priať. Nakoniec sa rozhodlo v piatej zákrute posledného kola. Verstappen predbehol Hamiltona a prvýkrát sa stal majstrom sveta.

Pravdepodobne to bol rok, kedy sa definitívne skončila nadvláda Lewisa Hamiltona a naopak, možno začala Maxa Verstappena. O jeho celkovom víťazstve v tomto ročníku pochybuje asi len málokto, vrátane stávkových kancelárií. Aktuálne má napríklad ifortuna.sk na neho vypísaný kurz len 1,01. Na druhej strane, výsledky pretekov dokážu prekvapiť a ešte stále nie sme ani v polovici šampionátu.

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.