fb pixel
logo F1online.sk

Ferrari filmovalo v Maranelle: Inžinieri skúšali veľký balík vylepšení

Ferrari SF-23 – nos, ilustračné
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík27. 6. 2023

Filmovacie dni sú v súčasnej Formule 1 veľmi dôležité. Jedná sa o veľmi vzácnu šancu vyjsť na trať so súčasným monopostom a pod rúškom marketingových aktivít testovať. Preto ich sprevádza množstvo obmedzení, ale beztak sú veľkou príležitosťou, takže ak niektorý z tímov ohlási filmovací deň, je lepšie spozornieť.

Tímy môžu absolvovať len dva filmovacie dni v priebehu celej sezóny, počas ktorých smú odjazdiť maximálne sto kilometrov s obmedzenou maximálnou rýchlosťou a na odlišných pneumatikách. Okrem súťažných víkendov a niekoľkých testov Pirelli sú vzácnou príležitosťou na vyskúšanie (aj keď obmedzené) veľkých balíkov vylepšení.

Presne to pred Veľkou cenou Rakúska urobilo Ferrari. Nezabudnime, že na Red Bull Ringu sa bude jazdiť šprint, takže tímy dostanú k dispozícii len jeden voľný tréning. Ak teda chcete nasadiť väčší balík vylepšení a nechcete čakať do Silverstone, tak je filmovací deň ideálnou príležitosťou na pozbieranie cenných kilometrov.

Taliansky portál Formu1a.uno informoval minulý týždeň, že Ferrari na utorok pred VC Rakúska niečo chystá a vo Fiorane sa bude filmovať. Tieto informácie sa napokon ukázali ako absolútne správne. Inžinieri Ferrari vraj plánujú v Rakúsku nasadiť upravenú podlahu, predné krídlo a zadné brzdové kanáliky.

Podľa správ portálu Formu1a.uno, ktorého zástupcovia dnes spoločne s fanúšikmi obkolesili trať vo Fiorane, jazdil dopoludnia v monoposte SF-23 Carlos Sainz. Najprv vraj so starou špecifikáciou monopostu a potom nasadil nové predné krídlo. Popoludní nasledoval Charles Leclerc, ktorému pripadla táto česť zrejme preto, že v prvom tréningu na Veľkú cenu Španielska skúšal ako prvý novú podlahu Carlos Sainz.

Zo skúšobných jázd priniesli talianski novinári niekoľko fotografií (nájdete ich na stránkach portálu Formu1a.uno aj ďalších), ale keď ste trpezliví, nový balík by ste mali vidieť prvýkrát v akcii v piatok v Rakúsku. Najvýraznejšou novinkou sú vstupy do Venturiho tunelov. Jedná sa o modifikácie podobné koncepcii Red Bullu a aj Aston Martinu.

Na novinky si posvietime bližšie, keď bude ich nasadenie oficiálne potvrdené v piatok na Red Bull Ringu.