fb pixel
logo F1online.sk

Formula 1 musí ísť v boji s klimatickou krízou príkladom, hovorí Wolff

Po štarte VC Španielska 2023
© Getty Images/RB Content Pool
Tomáš Masár
Tomáš Masár14. 6. 2023

Záplavy v Taliansku či požiare v Kanade. Klimatická kríza sa čoraz väčšmi začína pripomínať aj Formule 1. Šéf Mercedesu Toto Wolff sa preto nazdáva, že je na čase o tejto problematike nielen hovoriť, ale v súvislosti s ňou aj adekvátne konať. Podľa Rakúšana má ísť najvyššia motoristická súťaž príkladom a stať sa priekupníkom technológií, ktoré zmiernia dopady na životné prostredie.

Po tom, čo boli preteky v Imole zrušené pre záplavy, sa v ohrození ocitla aj Veľká cena Kanady. Quebeckú provinciu, ktorej súčasťou je aj okruh v Montreale, totiž sužovali a aj naďalej sužujú rozsiahle lesné požiare.

Zdá sa však, že situácia je už viac-menej stabilizovaná a preteky v Kanade nie sú v ohrození. Nič to ale nemení na tom, že klimatické zmeny predstavujú čoraz väčší problém – a to aj pre kráľovnú motoršportu.

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) sa zaviazala, že všetky šampionáty odohrávajúce sa pod jej záštitou musia byť najneskôr do roku 2030 uhlíkovo neutrálne, pričom do roku 2025 budú zavedené aj uhlíkové akčné plány.

Nelení ani Formula 1. Tá chce už od roku 2026 zaviesť syntetické palivá, no podľa Tota Wolffa sa toho dá robiť ešte oveľa viac. Navrhuje, aby Formula 1 začala vo väčšej miere uplatňovať technológie, ktoré uľavia životnému prostrediu.

„Myslím si, že sme svedkami skutočnej zmeny klímy,“ nechal sa počuť šéf Mercedesu. „V F1 musíme používať technológiu, ktorú vyvíjame v oblasti hybridných motorov, syntetického paliva a znižovania emisií pri cestovaní.“

„Naše nákladné vozidlá už v súčasnosti jazdia s trvalo udržateľnou naftou a pri všetkých európskych pretekoch sme znížili emisie o 90%,“ uviedol Wolff.

„Taktiež platíme veľké sumy peňazí za udržateľné letecké palivo, pomocou ktorého prepravujeme ľudí a tovar. Jedná sa o milióny.“

To však podľa rodáka z Viedna nestačí. Wolff sa nazdáva, že by mali tímy F1 vynakladať úsilia ešte omnoho viac a investovať do zelených technológií väčšie množstvo prostriedkov, než doteraz. V tomto im dáva za príklad – ako inak – Mercedes.

„V tejto oblasti musíme byť vzorom. Dúfam, že sa v našich stopách vydajú aj ostatné tímy v F1, pretože už nedokážete prilákať sponzorov, ktorí sú zodpovední za udržateľnosť a emisie, bez toho, aby bol ste neboli po tejto stránke schopný napredovať.“

„Sme v tomto [Mercedes] priekopníkom. Myslím si, že do zelených technológií investujeme oveľa viac, ako ktorýkoľvek z tímov na štartovom rošte. Som toho názoru, že zelené technológie sú niečo, do čoho je potrebné investovať,“ zakončil Wolff.