fb pixel
logo F1online.sk

Obmedzenie času v aerodynamickom tuneli vytúžené zmeny neprinieslo, tvrdí Russell

George Russell
© Stephen Reuss/Mercedes
Tomáš Masár
Tomáš Masár11. 6. 2023

Formula 1 sa pred niekoľkými rokmi rozhodla zaviesť pravidlo, na základe ktorého strávia úspešnejšie tímy v aerodynamickom tuneli menej času než výkonnostne slabšie celky. Vedenie súťaže sa domnievalo, že sa týmto krokom podarí štartové pole o čosi zblížiť. Podľa Georgea Russella však toto nariadenie vytúžené zmeny neprinieslo a pokladá si otázku, či má vôbec zmysel ho aj naďalej udržiavať v platnosti.

Red Bull môže ako víťaz vlaňajšieho ročníka stráviť v aktuálnej sezóne (po započítaní penalizácie, ktorú obdržal pre prekročenie rozpočtového stropu, pozn. red.) vo veternom tuneli len 63% štandardného času. Naproti tomu, takému Williamsu je umožnené pracovať na vývoji svojej aerodynamiky až o 15% dlhšie, než je bežné.

Je však pole vďaka tomuto pravidlu vyrovnanejšie? Zlepšil sa vari samotný Williams, akožto najhorší tím na štartovom poli? George Russell sa nazdáva, že toto nariadenie azda nikomu vo svojej podstate nepomohlo – možno s výnimkou Aston Martinu.

„Z technického hľadiska nemám žiadny relevantný názor ani predstavu, ako by sa dalo dosiahnuť, aby bolo štartové pole vyrovnanejšie,“ nechal sa počuť George Russell.

„Aero regulácii a obmedzenému systému sa venujeme síce len pár rokov, ale v celkovom poradí k žiadnym drastickým zmenám nedošlo.“

„Možno jediný tím, o ktorom môžeme povedať, že mu toto pravidlo pomohlo, je Aston Martin, ktorý sa však podľa mňa zlepšil vďaka získaniu určitých inžinierov, ktorí ho nasmerovali na správnu koľaj.“

„Tímu na spodku by ste mohli dať oproti tomu navrchu aj štvornásobok času v aerodynamickom tuneli a pravdepodobne by sa aj tak nedostal do čela.“

Úplne odlišný pohľad na vec ako George Russell má úradujúci majster sveta Max Verstappen.

„Pravidlá treba nechať ešte nejaký čas rovnaké,“ myslí si.

„Treba len pokračovať vo vylaďovaní vecí. Niektorý z tímov si vždy bude počínať o čosi lepšie než ostatní, ktorým bude chvíľu trvať, kým sa na neho dotiahnu,“ doplnil Verstappen.  

Súvisiace články