fb pixel
logo F1online.sk

Verstappen: Alonso a ja máme cit pre detaily, Hamilton nie

Max Verstappen a Fernando Alonso
© Martin Trenkler
Tomáš Masár
Tomáš Masár10. 6. 2023

Čo odlišuje dobrých jazdcov od skvelých? Podľa Maxa Verstappena schopnosť vnímať aj maličkosti. Holanďan sa domnieva, že on, ako aj Fernando Alonso, touto vlastnosťou disponujú. Lewis Hamilton však nie…

Verstappen smeruje za v poradí už tretím titulom. V doterajšom priebehu sezóny ovládol päť zo siedmich pretekov a pred prenasledovateľom Sergiom Pérezom má už 53 bodový náskok.

O tom, že jazdí v maximálnej pohode, svedčí aj to, že jeho pozornosti neujdú ani zdanlivo nepodstatné veci. V Španielsku napríklad cez vysielačku začul, že niekomu v garáži zvoní mobil, a ihneď identifikoval, že previnilcom bol Helmut Marko.

Obdobne uvoľneným dojmom pôsobí aj Fernando Alonso. Ten počas pretekov v Miami prostredníctvom obrazovky pri trati zočil predbiehací manéver tímového kolegu Lanca Strolla, za ktorý ho následne pochválil.

„Nazdávam sa, že mať extra kapacitu je veľkou výhodou aj v F1,“ nechal sa počuť Max Verstappen.

„Nemôžete si to natrénovať. Vie to len niekoľko pilotov,“ povedal pre The Sunday Times.

Na otázku, či okrem neho má takýto, nazvime to, cit pre detaily aj niekto iný, odvetil: „Podľa mňa určite Fernando Alonso. Nazdávam sa, že na základe toho, čo predvádza v aute, vychytáva aj maličkosti a predvádza túto extra kapacitu. Dokáže neustále jazdiť na limite, no zároveň myslieť aj na iné veci.“

Ako vlastne tento cit pre detaily či maličkosti v prípade Verstappena funguje?

„Hovoríte s inžinierom, ale zároveň počujete aj to, že Ferrari je v boxoch. Spýtal som sa: ´Boxovali? Počul som to v rádiu,´“ vysvetlil Holanďan.

„Ak sa však plne sústredíte na jazdu, pravdepodobne to nezachytíte, pretože sa sústredíte výlučne na hlas vo vysielačke.“

Ok. Takže extra vlastnosťou vnímať možné aj nemožné disponujú Verstappen a Alonso. A čo ostatní pretekári? Čo taký Lewis Hamilton?

„On nie,“ utrúsil víťaz predošlých dvoch ročníkov.

„Fernando v tom vyniká viac. Ľudia ma pravdepodobne začnú nenávidieť za to, že som to povedal, ale ja to tak vidím,“ uzavrel.

Súvisiace články