Chyba v komunikácii viedla k ďalšej zrážke Mercedesov v Španielsku | Magazín F1 - F1online.sk

Chyba v komunikácii viedla k ďalšej zrážke Mercedesov v Španielsku

fotka k článku undefined
zdroj: Screenshot/FOM

Verstappen vládne a Mercedesy sa zrazili. Ktorúže Veľkú cenu Španielska nám to pripomína? Je veľmi nezvyklé, aby sa jazdci tohto tímu, presláveného organizačnou dokonalosťou, dopustili takejto chyby. Stalo sa. Na konci druhej časti kvalifikácie v dôsledku chyby v komunikácii kolidovali Lewis Hamilton a George Russell. Nič vážne sa, našťastie, nestalo.

Kľúčovú rolu v celom incidente zohral Carlos Sainz končiaci svoje rýchle kolo. V desiatej zákrute ho pred seba pustil Lewis Hamilton, v nájazde do štrnástej mu uvoľnil cestu George Russell – obaja piloti sa pripravovali na ďalší rýchly pokus.

V poslednej zákrute sa tak ocitli veľmi blízko seba a obaja začínali rýchle kolo. Russell sa trochu vyklonil z ideálnej stopy a snažil sa využiť aspoň trošku zákrytu od Ferrari Carlosa Sainza pred ním. Všetku svoju pozornosť tak venoval Ferrari a nevšimol si, že vľavo sa cez neho derie Lewis Hamilton, ktorý si Russellov pohyb doprava mohol vysvetliť ako prepúšťanie pozície. George však nikomu nič neprepúšťal a keď sa vrátil späť do ideálnej stopy, došlo ku kontaktu.

Mohlo to skončiť naozaj katastrofálne, ale nakoniec z toho bolo „len“ poškodené predné krídlo Lewisa Hamiltona. Russell sa vo vysielačke rýchlo ospravedlnil, ale podľa všetkého nebol celkom na vine. „Nepovedali ste mi, že mám niekoho za sebou. Prepáčte, neviem, čo to bolo, sakra, za kvalifikáciu. Auto v rýchlych zákrutách strašne poskakovalo a nedokázal som prinútiť pneumatiky pracovať,“ povedal po skorom vypadnutí už Q2 George Russell vo vysielačke.

Podobne ako mnohí ďalší, aj pilot Mercedesu sa v španielskej kvalifikácii trápil. Kým Lewis Hamilton nakoniec bojoval o umiestnenie v prvom rade, Russell odštartuje do pretekov až z dvanásteho miesta.

„Bola to chyba v komunikácii,“ povedal Russell. „Netušil som, že je za mnou. Začínal som svoje kolo a snažil sa využiť zákryt za Sainzom. Našťastie, nič zlé sa nestalo.“

George po kvalifikácii nebol vôbec spokojný. Kým Lewis Hamilton mal radosť z predstavenia svojho auta a taký dobrý výkon po piatku rozhodne nečakal, Russell sa so zamysleným výrazom v tvári snažil zistiť, čo sa stalo.

„Neviem prečo, ale hneď od začiatku kvalifikácie neposkytovali pneumatiky žiadnu priľnavosť. Naozaj som sa trápil, auto v rýchlych zákrutách poskakovalo a nemohol som jazdiť naplno, čo mi v treťom tréningu nerobilo problém. Naozaj zvláštna kvalifikácia, vypadnutie v Q2 ma neprekvapuje, pretože auto nemalo žiadne tempo a necítil som sa v ňom dobre,“ povedal Russell.

„Zmenili sme pár vecí, ale nič z toho nemalo mať taký zásadný vplyv, možno jedna vec mi napadá a tá mohla spôsobiť takú slabú výkonnosť. Podmienky boli zložité a videli ste, že veľa áut sa trápilo, ale my sme nemali byť v tejto pozícii,“ dodal Russell.

Jeho tímový kolega Lewis Hamilton bol výrazne spokojnejší a usmievavejší. Nakoniec vybojoval piate miesto a podľahol Red Bullu, Ferrari, McLarenu a Alpinu, ale na druhého Carlosa Sainza stratil len necelú desatinu. Vraj nebyť jednej chyby, mohol stáť v prvom rade on.

„Som veľmi prekvapený a šokovaný, keď nás vidím takto vysoko a v podstate bojovať o prvý rad,“ povedal po kvalifikácii Hamilton. „V noci sme však odviedli vynikajúcu prácu pri analýze dát, sám som zostal hore do jedenástej a snažil sa zistiť, ako by som mohol zlepšiť svoje časy. Vedel som, že ma čaká misia, ale rozhodne som nečakal, že budeme bojovať o prvý rad.“

„Auto dnes skutočne ožilo a fungovalo. Veľká vďaka všetkým v továrni, pretože toto je dôkaz, že napredujeme, čo strašne rád vidím a v kokpite som si to skutočne užíval.“

„V podstate až do desiatej zákruty som držal umiestnenie v prvom rade, ale na výjazde sa auto odtrhlo. Musím sa pozrieť, čo presne sa stalo, ale stratil som tam dve desatiny. Škoda. Nie som veľmi sklamaný, možno keby som bojoval o titul, tak by ma to mrzelo, ale veľmi ma povzbudilo vidieť auto v takejto forme a verím, že v nedeľu dokážeme postúpiť vpred,“ dodal Hamilton.

Na margo incidentu s Georgeom Russellom a otázku, či si z toho odniesol nejaké ďalšie poškodenie, povedal: „Nastala chyba v komunikácii, ale z auta som nemal pocit, že by bolo poškodené.“