Logistika kalendára sa zlepší, ubezpečuje Russell | Magazín F1 - F1online.sk

Logistika kalendára sa zlepší, ubezpečuje Russell

fotka k článku undefined
zdroj: Getty Images/Red Bull Content Pool

Súčasný pretekový kalendár je riešený vskutku podivne. Po úvodných troch podujatiach čelíme pre výpadok Veľkej ceny Číny akejsi „jarnej prestávke“, ktorá dáva fanúšikom, a rovnako tak aj nám v redakcii, poriadne zabrať. George Russell verí, že sa nič obdobné už v budúcnosti nezopakuje a zároveň dúfa, že sa kalendár zlepší komplexne, a to predovšetkým po logistickej stránke.

Aktuálna sezóna sa započala na Arabskom polostrove, odkiaľ sme sa vydali cez polovicu sveta do ďalekej Austrálie, aby sa následne Formula 1 po takmer mesačnej prestávke predstavila nelogicky v Baku.

Po Veľkej cene Azerbajdžanu sa šampionát presunie do Miami a následne sa uskutoční niekoľko pretekov na starom kontinente, hoci si na malú chvíľu odskočí (opäť nelogicky) do Kanady.

Po európskom turné zavítame do východnej Ázie a ročník zavŕšime striedavo na Blízkom východe, v Severnej a v Južnej Amerike.

Čo dodať. Kalendár je dnes nesmierne chaotický a nemá žiadnu logiku. Čoskoro by sa to však mohlo zmeniť a pre zlepšenie logistiky a udržateľnosti by mohol byť rozdelený na akési „bloky“. Jednoducho povedané, preteky v arabskom svete by sa uskutočnili v slede po sebe, rovnako tak aj tie v Európe, vo východnej Ázii či v Severnej a Južnej Amerike.

Hoci k zmene zrejme nedôjde zo dňa na deň, riaditeľ Asociácie pretekárskych jazdcov GPDA George Russell je pozitívny a verí, že šéf Formuly 1 Stefano Domenicali je tejto myšlienke naklonený.

„Myslím si, že ako celok [Asociácia pretekárskych jazdcov, pozn. red.] máme naozaj silné slovo a domnievam sa, že Stefano [Domenicali, pozn. red.] je neuveriteľne otvorený tomu, aby si si vypočul naše názory a viedol s nami rozhovory,“ uviedol George Russell.

Očividne sa veľa hovorilo o udržateľnosti kalendára, o tom, že skáčeme z Blízkeho východu do Ameriky a späť do Európy. Myslím si, že sa to v nasledujúcich rokoch zlepší. Domnievam sa, že mnohým fanúšikom to nedáva veľký zmysel.“

Tímom prekáža najmä to, ako sú rozkúskované podujatia v Severnej Amerike. Zatiaľ čo preteky v Miami sú na programe v máji, tie v Kanade sa konajú o mesiac neskôr v júni. Nehovoriac o tom, že Austin, Mexiko a Las Vegas sa uskutočnia až na jeseň.

Ak je niečo nastavené dobre, tak termín Veľkej ceny Austrálie. Tá sa zväčša koná bezprostredne po pretekoch v arabskom svete. George Russell by bol rád, ak by to tak aj zostalo.

„Klíma má veľa obmedzení,“ vyslovil sa 24-ročný pretekár. „Zúčastňujeme sa mnohých podujatí, ktoré sú ňou obmedzené. Niektoré preteky v arabskom svete sa môžu uskutočniť len v určitom čase. Určite som však toho názoru, že Austrália potrebuje byť na programe po pretekoch na Blízkom východe,“ uzavrel víťaz vlaňajšej VC Sao Paula.