Ferrari s odvolaním neuspelo, Sainzova penalizácia zostáva v platnosti! | Magazín F1 - F1online.sk

Ferrari s odvolaním neuspelo, Sainzova penalizácia zostáva v platnosti!

fotka k článku undefined
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

Scuderia Ferrari so svojím odvolaním proti penalizácii, ktorá bola udelená počas Veľkej ceny Austrálie Carlosovi Sainzovi, podľa očakávaní neuspela.

Žiadosť Ferrari na právo o preskúmanie trestu Carlosa Sainza v Austrálii bola zamietnutá. Komisári sa zhodli, že neexistuje žiadny významný a relevantný nový prvok, ktorý by pôvodný verdikt mohol zmeniť.

Komisári svoje rozhodnutie podložili tým, že už disponovali adekvátnou telemetriou a Sainzovo tvrdenie, že s Alonsom kolidoval pre zníženú viditeľnosť (Španielovi svietilo do očí slnko) či pre nízku priľnavosť studených pneumatík, jednoducho neakceptovali.

Uviedli, že sa nejedná o “opodstatnený dôvod vyhnúť sa trestu za spôsobenú kolíziu”.

Ferrari sa následne usilovalo komisárov nástojčivo presvedčiť, že telemetria zo Sainzovho auta, Sainzovo svedectvo, ako aj niektoré z jeho popretekových komentárov boli významnými a relevantnými novými dôkazmi, no neúspešne…

Scuderia sa taktiež snažila oprieť o niektoré popretekové rozhovory jazdcov, ktorí vyjadrili Sainzovi podporu, pričom poukázala na Force Indiu, ktorá sa v minulosti verbálnymi svedectvami v jednom prípade obhajovala a trest jej bol napokon zmazaný.

V prípade Ferrari však boli komisári neústupčiví. FIA tiež rozhodla, že dodatočná telemetria prezentovaná zo strany Ferrari bola “prinajlepšom nejednoznačná” a skôr, než Sainzovo meno očistila, Španielovi priťažila a potvrdila, že bol na vine.

Rozhodnutie znelo:

“Podmienky trate a pneumatík bolo niečo, čo musel každý pretekár vziať do úvahy a prispôsobiť sa tomu.”

“Keď sa [Pierre Gasly] pokúšal neskoro zabrzdiť, [Sainz] prijal riziko, že ako jazdec stratí kontrolu nad svojím autom.”

“V tomto prípade sa toto riziko naplnilo s následkom kolízie, za ktorú bola udelená penalizácia.”