Jazdci Williamsu sa tešia, že aj pod novým majiteľom Williams zostane Williamsom | Magazín F1 - F1online.sk

Jazdci Williamsu sa tešia, že aj pod novým majiteľom Williams zostane Williamsom

Nicholas Latifi
zdroj: Twitter/Williams

Williamsu sa po mesiacoch hľadania nového majiteľa konečne podarilo trafiť do čierneho a nájsť vhodného investora. Časy posledného súkromného a rodinného tímu sú za nami, no aspoň cesta Williamsu sa nekončí. Jazdcov z Grove teší, že svoju DNA si ich stajňa zachová.

“Celkovo sú to veľmi pozitívne správy pre všetkých, ktorí v tomto tíme pracovali, a tiež pre nás dvoch ako jazdcov,” okomentoval prevzatie tímu americkou investičnou spoločnosťou Dorilton Capital George Russell. “To obdobie predtým bolo aj trochu na nervy. Teší ma, že vidím, ako sa táto spoločnosť a tím bude stabilne posúvať vpred. A že bude mať za sebou skvelú firmu, ktorá bude za ním stáť a Williamsu pomáhať vrátiť sa tam, kam patrí, a teda na vyššie priečky.”

Williams má za sebou poriadne dlhú cestu. Stajňu ešte v roku 1977 založili Frank Williams a Patrick Head po dvoch neúspešných projektoch s názvami Frank Williams Racing Cars a Wolf-Williams Racing. Do tretice všetko dobré; tím sa veľmi rýchlo stal jedným z najatraktívnejších v štartovom poli. Získal deväť konštruktérskych titulov, vďaka čomu ešte stále drží druhé miesto v historických štatistikách.

V posledných rokoch sa ale britská stajňa trápi. Hovorilo sa preto aj o jej úplnom konci alebo odkúpení a prebudovaní na obraz nového majiteľa. Odkúpený napokon bol, ale názov tímu, označenie šasi či sídlo sa meniť nebude.

“Pre Williams je to veľmi pozitívny krok,” nechal sa počuť Nicholas Latifi. “Som si istý, že sa DNA tímu a to, že je riadený rodinou, nezmení. Presne to robí Williams Williamsom. Odkedy som v tomto tíme, tak som si to z tohto pohľadu užíval; toto tímové prostredie, kultúra, ktorá bola za všetky tie roky budovaná — dúfam, že to zostane.”

Na svojho kolegu následne na tlačovke nadviazal Russell: “Rodina Williamsovcov je dôležitou súčasťou Formuly 1. Myslím si, že na tejto zmene majiteľa je najdôležitejšie, že meno bude pokračovať.”

“Williamsovci by tím nepredali nikomu, komu by neverili, že dokáže byť pre tím prínosom pri jeho posúvaní vpred. Z historického pohľadu sa táto kultúra nezmení, a ponechanie si mena tímu je veľmi dôležité pre nás ako aj pre ľudí v továrni,” konštatuje junior Mercedesu, ktorý vo Williamse zotrvá aj budúci rok.

Williams sa zrejme ešte aj o rok bude pohybovať v spodnej polovici tabuliek s výsledkami, no blíži sa očakávaný ročník 2022, od ktorého si mnohé stajne sľubujú veľký zlom. Platí to aj o Williamse. Preň nový majiteľ prichádza v tej správnej chvíli; tesne predtým, ako sa naplno rozbehne vývoj pre rok 2022.

“Formula 1 je extrémne komplikovaný šport a historicky sa veci nemenia veľmi rýchlo,” uvedomuje si Russell. Preto treba šancu, ktorá sa objavuje len raz za pár rokov, naplno využiť. “Myslím si, že rok 2022 je skvelou príležitosťou pre všetky tímy začať odznova. Neviem presne, aké máme plány, ale rok 2022 je určite jedným z veľkých cieľov, na ktoré sa Dorilton bude koncentrovať.”

“Rok 2022 bude pre tento šport určite veľmi vzrušujúci. Pre Williams to bude šanca získať a priblížiť sa zvyšku poľa,” dodal Latifi.

Možno vás zaujme

Komentáre