Podľa Blundella by mala F1 obnoviť testovanie a pomôcť tak mladým jazdcom | Magazín F1 - F1online.sk

Podľa Blundella by mala F1 obnoviť testovanie a pomôcť tak mladým jazdcom

Pierre Gasly na testoch v Imole
zdroj: Alpha Tauri

Časy slobodného testovania sú dávno za nami, a v skutočnosti aj takmer akéhokoľvek testovania so súčasnými monopostami. Tímy majú k dispozícii len veľmi obmedzený počet dní pred začiatkom sezóny a pár dní v rámci nej. Podľa Marka Blundella, bývalého pretekára F1, ktorý ešte voľné testovanie zažil, by Formula 1 mala pouvažovať nad zmenou pravidiel.

Mark Blundell v úvode svojej kariéry najazdil v rámci testovacích dní tisícky kilometrov. Pomáhal tak s vývojom technológií pre Williams a neskôr aj McLaren. Ako menej skúsenému jazdcovi mu to dalo príležitosť zoznámiť sa s technikou Formuly 1, čím si ho aj tím lepšie pripravil na riadne súťažné víkendy.

Počet kilometrov, ktoré v monoposte F1 strávia jazdci pred príchodom do kráľovnej motoršportu dnes, je žalostne nízky. Priestor dostávajú len v niektorých piatkových tréningoch či na testovacích dňoch, no sadnúť si do monopostu F1 raz za dva mesiace sa nedá porovnávať s praxou, ktorú potrebujú jazdci na plný úväzok.

“Ja mám pocit, že tento šport nefunguje tak celkom správne, pretože podľa mňa by bolo fantastické, keby sme opäť rozbehli činnosť testovacích tímov s obmedzenými rozpočtami. Tým by sme odchovávali novú generáciu talentov,” vysvetľuje Mark Blundell v podcaste F1 Nation. Keď tímy potrebujú náhradu, tak oveľa častejšie siahajú po starších pretekároch, a pilotom F2 sa oblúkom vyhýbajú. Keby so svojimi juniormi toho mohli natestovať viac, bolo by to iné… “Boli by sebavedomejší podpísať takého mladíka a posadiť ho do svojho auta.”

“Teraz je to veľké riziko podpísať jazdca, ktorý ešte len vyskočil z monopostu F2 a mieri do F1. Nie je to len o jazdení, ale aj o všetkom tom tlaku, ktorý s tým súvisí,” pokračuje majiteľ troch formulových trofejí za tri tretie miesta. “Po Verstappenovom príchode sme videli, ako zažiaril. Potom sa trochu zapotácal, ale teraz sa vrátil ešte silnejší. Iba tím ako Red Bull dokázal niečo také spraviť a podstúpiť to riziko. A to aj u nich sme videli nejakú nervozitu.”

“Niektorí z tých ďalších chlapcov to nezvládnu, a v stávke je aj zodpovednosť. Teraz už nevidíme také zmeny na jazdeckých pozíciách, na aké sme boli zvyknutí,” pripomenul Blundell. Na druhej strane však rozumie, že na to vplývajú aj iné faktory. Medzi inými aj neustále sa predlžujúce kariéry pilotov. “Dnes sú jazdci spätí s tímami po veľmi dlhú dobu. Želám si, aby to bolo tak, ako keď som tu bol ja. Bolo by to oveľa jednoduchšie.”

Možno vás zaujme

Komentáre