Mercedes pri Bottasovi zaváhal. Vowles: Bolo to zlé rozhodnutie | Magazín F1 - F1online.sk

Mercedes pri Bottasovi zaváhal. Vowles: Bolo to zlé rozhodnutie

Valtteri Bottas
zdroj: Mercedes

Aj majster tesár sa niekedy utne. Nuž a presne to sa potvrdilo na Veľkej cene Španielska, na ktorej sa v prípade Valtteriho Bottasa oklamali stratégovia Mercedesu. Uznávajú, že v pretekoch spravili chybu, keď zaváhali a nepokúsili sa o undercut na Maxa Verstappena. Bottas tak druhé miesto nezískal.

Problémy sa začali hneď na štarte, na ktorom Bottas trochu zaspal. V porovnaní s jazdcami okolo neho zareagoval na štartové svetlá o čosi neskôr, čo ho spolu s chýbajúcim zákrytom, ktorý ale autá za ním mali, stálo až dve pozície. Z druhej priečky sa prepadol za Maxa Verstappena aj Lanca Strolla.

Po pár kolách sa cez Strolla jazdiaceho “na minuloročnom Mercedese” predsa len dostal. “Keď sa Valtteri ocitol na treťom mieste, tak sme prehodnocovali naše možnosti. Na stole sme mali vlastne iba dve,” vysvetľuje James Vowles v novom videu z dielne Mercedesu. “Tou prvou bolo ísť dlhší stint, prinútiť Verstappena zastaviť skôr, postarať sa o to, že on nás pokryje a potom ísť oveľa dlhšie než on, spraviť overcut a predbehnúť ho na trati.”

“Tou druhou je, samozrejme, undercut. Ten je aj najznámejší, ale aby vám vyšiel, musíte byť veľmi, veľmi blízko za autom pred vami,” podotýka šéf stratégov Mercedesu. “Počas prvého stintu sme tam proste neboli. Pneumatiky sa dostávali za hranicu prijateľných hodnôt a nedokázali sme sa Verstappenovi dostatočne priblížiť. Aby sa tam Valtteri dostal, tak sa musel dostať cez premávku. Jeho pneumatiky teda prišli o trochu života.”

A tak najskôr zašiel do boxov Verstappen. Po Bottasovej zastávke v boxoch sa situácia opakovala, Holanďana stále nemal na dostrel. Až na jeden moment. A práve v tom momente Mercedes zaváhal. Bottasovi sa už neskôr neponúkla taká dobrá šanca.

“V druhom stinte sme mali šancu na undercut, no veľmi malú. Objavila sa v jednom kole a už bolo po nej. Bolo to veľmi tesné; vziať mediumky a potom spraviť undercut. Ale tá šanca tam bola. Bavili sme sa o nej, určite to bola jedna možnosť, ktorú sme na boxovom múriku zvažovali. Mali sme ale aj druhú možnosť, a teda ísť dlhšie. Rozoberali sme tieto dve,” vysvetľuje skúsený stratég.

Rozhodnutie ale ovplyvnili mračná. “Našu pozornosť trochu odvrátila neďaleká búrka a tiež otázka, či by sa mohla prehnať cez okruh. Keď sme si to dali dokopy aj s možnosťami, ktoré sme mali na stole, zostala nám jedna alternatíva. Pokúsiť sa o dlhší stint.”

Ak by začalo pršať, Mercedes by zabil dve muchy jednou ranou; zbavil by sa opotrebovaných pneumatík, a nemusel by zastaviť druhýkrát po intermediálky alebo gumy do dažďa. Nasadil by ich rovno v tom momente.

Dážď ale zas raz neprišiel. “Takto spätne to bolo zlé rozhodnutie. Myslím si, že sme mali šancu na undercut, jedinú, okolo toho 39. kola. V každom prípade Valtteri odviedol fenomenálnu prácu, keď sa z toho dostal. Odviedol výbornú robotu, že sa vrátil na tretie miesto,” pochválil Bottasa Vowles, no Fínovi to nebolo nič platné. V šampionáte prišiel o ďalšie aspoň dva body, keďže si ich zo Španielska odniesol šestnásť a za druhé miesto sa rozdáva osemnásť bodov.

Valtteri Bottas dostal v treťom stinte mäkkú zmes, kým Max Verstappen nasadil mediumky. Toto rozhodnutie sa napokon tiež ukázalo ako chybné. Lewis Hamilton to spravil inak; keď komunikoval s tímom o druhej zastávke, tak jasne odkázal, že nechce softy. Toto Wolff ho za toto rozhodnutie pochválil, vraj aj ním potvrdil svoje majstrovstvo.

Bottas, naopak, veril svojmu tímu. “Na konci pretekov, keď Verstappen nasadil stredne tvrdú zmes, tak nám dávalo zmysel ísť na tú opačnú. Teploty poklesli, trať chladla, tak sme si mysleli, že nám to dá najlepšiu šancu.”

“Modely nám ukazovali, že mediumky aj softy nám dajú rovnakú šancu ho predbehnúť. Keď sa Valtteri vrátil na trať, boli sme prekvapení, že jeho časy neboli také rýchle, aké by potreboval. Valtteri musel svoje gumy dosť šetriť, aby sa neprehrievali. Bolo to výraznejšie, než sme čakali, a rýchlosť na tých gumách nebola dosť dobrá, aby sme ho predbehli,” dodal Vowles.

Možno vás zaujme

Komentáre