Vettel nemá pocit, že by Ferrari malo prehodnotiť komunikáciu | Magazín F1 - F1online.sk

Vettel nemá pocit, že by Ferrari malo prehodnotiť komunikáciu

Sebastian Vettel
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

V druhej časti Veľkej ceny Španielska fanúšikovia opäť nadobudli dojem, že stratégovia Ferrari asi ani presne nevedeli, čo robia. Mnohokrát sa zdá, že Sebastian Vettel má z auta lepší prehľad o dianí, ako oni na boxovom múre, avšak on sám sa na vec nechce pozerať takýmto pohľadom. Jeho ľudia vraj nekonali zle a zvonku je „veľmi ťažké“ súdiť ich.

Vettel napokon realizoval jednozastávkovú stratégiu, ale stalo sa tak po pomerne zvláštnom priebehu. Zastávku v boxoch absolvoval možno zbytočne skoro a prezul na softy, od ktorých sa taká výdrž ani neočakávala. Nakoniec to však zvládol a cieľom prešiel siedmy.

S inžinierom si však vymenil niekoľko zaujímavých odkazov a nebolo to prvýkrát, čo stratégii celkom nerozumel. Už pred týždňom hovoril, že jeho stratégia „nedávala žiadny význam“. Napriek tomu však tvrdí, že Ferrari nepotrebuje zmeniť svoj prístup k strategickému plánovaniu a ku komunikácii.

„Nie, nemyslím si,“ reagoval Vettel na otázku týkajúcu sa prehodnotenia rádiovej komunikácie. „Určite však existujú aj veci, ktoré vieme robiť lepšie. No keď sa hráte na pondelkového inžiniera, tak je veľmi ľahké vedieť všetko, čo sme mali alebo mohli spraviť.“

„Podľa mňa je najdôležitejšie to, že sme sa dohodli a zariskovali sme, no a vyplatilo sa. Na druhej strane si myslím, že z miesta, na ktorom sme boli, sme nemali veľmi čo stratiť. Takéto komunikovanie je normálne. Vy (novinári, pozn. red.) to celkom nemôžete súdiť, pretože rádiovú komunikáciu tam niekto selektuje a vy celkom presne neviete, čo všetko bolo povedané a nemáte vytvorený celý obraz.“

„Dnes to nebolo nič výnimočné. Na tomto mieste je to samozrejme dosť výrazne o manažovaní pneumatík a napokon sme sa rozhodli takto, pričom potom sme sa tohto rozhodnutia držali. Je to v poriadku,“ zdôraznil Nemec.

Časť konverzácie inžiniera s Vettelom:

Inžinier: Čo hovoríš na to, že by si s týmito pneumatikami došiel až do cieľa?

Vettel: Och *****. Veď som sa vás na to pýtal predtým. Práve som na tie gumy tlačil tri kolá.

Inžinier: Áno, rozumiem, len to preverujeme.

Vettel: Neviem, uvidíme. Koľko kôl je do konca?

Inžinier: Šestnásť kôl. Myslíme si, že nám bude chýbať ešte tak päť.

Vettel: Aké je tempo ostatných, ktorí zastali?

Inžinier: 22,6

Vettel: OK, mám pre vás úlohu. Oni pôjdu 22,6 do konca, takže čo mám jazdiť ja, aby som sa udržal pred nimi?

Inžinier: Ozvem sa.

Inžinier: 23,4 až 23,5 do konca.

Vettel: To viem spraviť, viem to zvládnuť. Môžeme to skúsiť, nemáme čo stratiť.

Možno vás zaujme

Komentáre