logo F1online.sk

Mercedes Formula E či DTM nezaujímajú: Divácky záujem nie je dostatočný

Stoffel Vandoorne a Nyck de Vries
© Mercedes-EQ Formula E Team
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík9. 1. 2023

Oplatí sa vám v súčasnej dobe prezentovať svoju značku na poli sveta motoršportu? Formula 1 sa v posledných rokoch stala takou obrovskou a populárnou, že ostatné série úplne zatienila, aspoň také je stanovisko šéfa Mercedesu Tota Wolffa.

Nemecká automobilka v ostatnom období obmedzila svoje aktivity vo svete motoristického športu fakticky len na Formulu 1. Továrenské tímy Mercedesu vo Formule E či DTM sú už minulosťou a hoci sa nedá povedať, že by záujem o ostatné série medzi automobilkami úplne zanikol – stačí sa pozrieť napríklad na vytrvalostné preteky a najmä menších výrobcov stále láka aj Formula E – minimálne partička okolo Tota Wolffa o ne záujem nemá.

„Podľa mňa sa Formula 1 stala niečím takým obrovským, že úplne zatienila všetko ostatné,“ prehlásil boss tímu Mercedes.

„Počas 30 rokov sme boli v DTM veľmi spokojní a úspešní, ale ako továrenský tím potrebujete 40 až 50 miliónov eur a návratnosť investície je príliš malá. Presne to isté pritom platí aj pre Formulu E. Divácka sledovanosť skrátka nie je dostatočná.“

„Máte tu teda Formulu E, DTM a Formulu 1 v jednej veľkej miestnosti. Rozhodli sme sa teda, že budeme robiť jednu vec poriadne a investovali zdroje do Formuly 1, než aby sme sa rozdeľovali,“ dodal Wolff.

Sú tu však ešte spomínané vytrvalostné preteky, ktoré v ostatných rokoch vzbudzujú veľký záujem automobiliek a vstúpili doň aj niektoré z tých, ktoré pôsobia vo Formule 1, ale ani WEC Mercedes neláka. Na otázku, či úspech Formuly 1 neprichádza na úkor ostatných šampionátov, Wolff odpovedal: „Myslím, že to tak už je.“

„Formula 1 je taká veľká, že diváci… chápete, v Le Mans, WEC, GT3 alebo DTM môžete vidieť skvelé preteky, ale dá sa povedať, že sú tak trochu offline. Sledujú to len zažratí fanúšikovia pretekov, čo so sebou zakaždým prináša určité riziko,“ dodal.